Vaasan kaupunkirakenne

Started by vaasalainen, 19. 11. 2005 12:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vaasalainen

Jassoo.  Täällä ei siis ole tanssi-ikäisiä, eikä tanssihaluisia?

Miten sitten olisi kesäteatterin kanssa.  Menisitkö katsomaan  vaikkapa Oklahomaa, West Side Storyä ja Prinsessa Armadaa jos ne tulisivat uuteen kesäteatteriin?
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Niiskutti

Noista en tiedä menisinkö katsomaan, mutta käytiinhän me Turussa asti vahtaamassa Juoppohullun päiväkirja, jonka jokainen näytös taisi olla loppuunmyyty. Sille jopa järjestettiin lisänäytöksiä ja näytös siirrettiin kesän loputtua sisätiloihin.
Nii, no menisin katsomaan jos olisi jotain mielenkiintoista...

herkkoo

Quote from: K Lajunen on 20. 07. 2010 10:10

Monet imagot syntyvät vain isolla rahalla.  En tiedä, onko vielä olemassa tähtikaupunkia mutta yhdellä tällaisella rakennuksella voidaan hyvinkin tehdä imago joka saavuttaa maailmanmainetta.  Mikä parasta siihen ei tarvitse investoida enempää.  Se mainostaa itse itseään.


Se vois olla hyvä idea kasata sellaiset maksimaalisen rumat ja mauttomat las vegas kyhäelmät pystyyn, rumia lännenäijiä ja omituisia pyöriviä kenkiä







.


eklu

Ei tuu mitään, kohta ne repii ja pengertää Vaskiluodon sillan että kestää turverekkojen ajoa ja kerran viikossa voi mailmalle lähteä yksi tuuliturbiini. Rahaa menee mutei me saa mitään muuta kuin lisää hiukkasia hengitysilmaan.

vaasalainen

Helsinkiläisen Kimmo Helistön blogissa on voimakas vetoomus korttelipihojen palautamisesta ja rakentamisesta nykyhelsinkiin. Helistö kirjoittaa:

”Helsingin kantakaupungissa on kymmeniä asuinkortteleita, joiden sisäpihat ovat pirstoutuneet pieniksi taloyhtiökohtaisiksi, aidoin tai muurein eristetyiksi takapihoiksi. Nämä unohtuneet ja kolkot sisäpihat kannattaisi ottaa paremmin korttelin asukkaiden käyttöön poistamalla aidat ja yhdistämällä pihat yhdeksi, kaikkien taloyhtiöiden yhteiseksi pihakokonaisuudeksi.”

Vaasa

Jos tutkit Vaasaa kaupungin sivulla olevan viistokuva-palvelun avulla kaupunkikuvaa, niin huomaat hetkessä, että Heliston esittämä idea on kuin suoraan Vaasasta. Täällä on lukuisia kortteleita, joiis Helistön idea voitaisiin toteuttaa.

Lue blogista:
http://www.vaasalaisia.info/index.php?/archives/2151-Korttelipihoja-Vaasaan.html
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

vaasalainen

Tuo Karin mainitsema piittaamattomuss yleaaislakkoketjussa on leimallista nykyihmiselle.  Ei myöskään korttelipihat kiinnosta, vaikka niillä olisi selvästi elämänlaatua parantava vaikutus. Yhteisöllisyys , yhteisvastuu, solidaarisuus  tai millä nimellä sitä kutsutaan ei ole kovin suuressa suosiossa juuri nyt.

Lue täältä lisää korttelipihasta:

http://korttelipiha.blogspot.com/2008/10/yhdistkmme-sispihat.html



Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Niiskutti

Ideanahan tuollaiset pihat kuulostavat kivalta... En ainakaan heti usko, että naapuritaloyhtiö suostuisi moiseen, he kun ovat osakkeenomistajia ja me vain Pikipruukin vuokralaisia, joita pitää katsella alaspäin nenänvartta pitkin.

Mutta niin, eihän nykypäivänä edes välitetä tietää kuka seinän takana asuu, tai ainakaan häntä ei tervehditä.

Itsekästä sakkia me ihmiset...

eklu

Tämä on helppoa eli kukaan ei enään osta tai vuokraa asuntoa jossa ei ole kyseistä pihaa, menee hetki niin kaikissa asunnoissa on tuo pihapuoli kunnossa ken ketään ei kauaa rakenna asuntoja jotka jäävät tyhjiksi/myymättä.

Niiskutti

Nii... eli jonkun korttelin on se ensin laitettava niin naapuritkin seuraa perässä... eihän toki haluta että oma piha on "huonompi" kuin naapurin. Tosin ehkä juuri siksi on nämä oma-piha systeemit, ettei haluta naapureita omalle tontille hääräämään.

Jorma Kivimäki

Eikös tuonne kasarmialueelle ole suunnitelmissa iso (yli 200 asuntoa) hieman ympyrämäinen kerrostalokokonaisuus, missä kuvien perusteella olisi yhteinen sisäpiha.

Tässä äkkiä etuovi.com palvelusta hakemani kuva: http://media.etuovi.com/itemimages/realty/www/209.1336/141_1349127_img60741.jpg

Niiskutti

No hienompi tuo on ainakin tuossa kuvassa, kuin Olympiakorttelin betoniviidakko-tyylinen sisäpiha.

Stiina

http://www.kuntalehti.fi/default.asp?sc=3034&sa=106700
Halpahalli on nyt saatu juuri pois ja nyt on tulossa oikein lakimuutosta. Kyllä Vaasassa eletään kun eri maailmassa. Elääkö muuten Kondis-hanke vielä?

Don Giovanni

"Lailla on tarkoitus padota viime vuosien kehitys, jossa kauppakeskuksia on rakennettu taajamien laidoille. Lisäksi paljon tilaa vaativa erikoiskauppa tulee saman ohjauksen piiriin kuin vähittäiskauppa.

Lailla on tarkoitus turvata myös kauppakeskuksiin pääseminen julkisella liikenteellä eikä vain henkilöautoilla."

Vaasassa ajatellaan että jos ei ole varaa omaan autoon, niin ei ole ostoksiinkaan.

Juuseppi

Quote from: vaasalainen on 04. 10. 2010 07:07
Jos tutkit Vaasaa kaupungin sivulla olevan viistokuva-palvelun avulla kaupunkikuvaa, niin huomaat hetkessä, että Heliston esittämä idea on kuin suoraan Vaasasta. Täällä on lukuisia kortteleita, joiis Helistön idea voitaisiin toteuttaa.

Helsingissä käytetään joukkoliikennevälineitä yleisemmin kuin Vaasassa. Täällä potentiaaliset korttelipihat muodostuvat pääosin parkkipaikoista. Jossain Tuhkolmassa olen nähnyt hienoja korttelipihoja, mutta niitä ympäröi joka suunnalta korkeat kivitalot ja sisäpihalle ei ole pääsyä ellei tiedä rapun tai portin ovikoodia. Autot ovat kellarikerroksissa.


jali

En ymmärrä miksi vaasassa on rakennettu Setterbergin kaavan vastaisesti taloja kauaksi kadusta.Rikkovat rumasti kaupunkikuvaa.Talon ja jalkakäytävän väliin jää nyt semmoinen ei kenenkään maata tuntuinen alue.Olisihan se mukavampaa jos piha olisi suojassa ja on yksityisyyttä.Nyt on kyllä onneksi uudisrakentamisessa palattu Vanhaan kaavaan.Eli taloihin jää viihtyisät sisäpihat.

vaasalainen

Sanomalehti Pohjalaiset tänään julkaisemat ansiokkaat artikkelit Hovioikeudenrannan ja Kalarannan suunnitelmista on syytä lukea tarkkaan.  Suunnitelmissa on lukuisia kiehtovia kohtia, jotka toteutuessaan toisivat Vaasalle aivan uuden ilmeen.

Tuo uusi ilme on avara ja valoisa ja viihtymään kutsuva Vaasa.  Vaikka puistojen suunnitgteluun tarkoitettuja määrärahoja on vähaennetty, tulee suunnitelmat saada laajan kansalaiskaeskustelun piiriin.

Erityisesti miellyttää suunnitelmat Kruununmakasiinin ottamisesta käyttöön, Kalarannan vanhan hallin korvaaminen lasisella hallilla ja laajaennetulla torilla sekä pienen ambiteatterin rakentaminen Hovioikeuden rantaan.

Kaikki muuten asioita, joita on käsitelty jo vuosia myös tässä foorumissa.
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

vaasalainen

Nostan tämän aiheen hieman epäröiden taas esille.  Jos oman elinympäristön kehittäminen ja kannanotto vaikkapa Kruununmakasiinin tulevaisuuteen ei kiinnosta, niin se ei sitten kiinnosta.
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Tapio Parkkari

Kuntien välillä on suuria eroja rakentamisen lupamaksuissa, selviää Suomen Kuntaliiton selvityksestä. Kuntien välillä suurimpia lupamaksueroja on muun muassa Etelä-Pohjanmaan, Etelä-Savon, Hämeen, Keski-Suomen, Lapin ja Varsinais-Suomen ELY-alueella.

Uuden omakotitalon rakennusluvasta joutuu Vaasassa maksamaan 665 eroa, kun sen saa Seinäjoella noin 200 euroa halvemmlla-  Pietarsaaressa lupa heltiää vain puolella Vaasan taksasta, kertoo päivän Pohjalainen.

Miten muut rakentamiseen liittyvät hinnat on taksoitettu Vaasassa?

Pohjalainen

J.K
Pohjalaisen jutussa hämmentää se että se tuntuu vain palstantäytteeltä kun aihe antaisi mahdollisuuden isoon ja perusteelliseen perusjuttuun. Kapungin harjoittama rahstus on karkoittanut monet yrittäjät esim. Mustasaareen.
Auta foorumin tunnetuksi tekemisessä.  Lähetä tästä ketjusta tieto kavereillesi "<b><i>Lähetä Aihe</i></b>" nappulasta.  Nappula on heti pohjaviivan alapuolella.

vaasalainen

#658
Vaasan kantakaupungin asukasyhdistys on päättänyt nostaa kissan pöydälle. Vaasan keskusta on järistyksen kourissa ainakin suunnittelijoiden ja suuria kiinteistömassoja omistavien työpöydillä. Tavallinen vaasalainen voi vain ihmetellä. Vaasan kantakaupungin asukasyhdistys VKA ry. järjestää tulevana tiistaina keskustelutilaisuuden NNKY:n kerhohuoneella Kirkkopuistikko 30.

Lue blogin juttu:

http://www.vaasalaisia.info/index.php?/archives/2501-Keskustelu-Vaasanpuistikosta.html

Yksi ns. Kondishankkeen vetäjistä, Pentti Tarpio esitti jo 31. tammikuuta 2008, että Vaasanpuistikon alle on rakeannetta parkiluolasto tunnelilouhoksena.

http://www.vaasalaisia.info/index.php?/archives/622-Parkkiluola-ja-Vaasanpuistikko.html
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

vaasalainen

Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Into Poika

Voisiko joku kertoa mitä kaikkea Vaasassa on meneillään?  Että voisi ottaa kantaa. Ei tärkeistä asioista voi päättää ilman laajaa kansalaiskeaskustelua.
Minäkin kuulun niihin, joiden mielestä  Vaasan Ravirata kuuluu ihmisille.

Marko Heinonen

Quote from: Into Poika on 15. 05. 2011 12:12
Voisiko joku kertoa mitä kaikkea Vaasassa on meneillään?  Että voisi ottaa kantaa. Ei tärkeistä asioista voi päättää ilman laajaa kansalaiskeaskustelua.

http://www1.vaasa.fi/graafisetpalvelut/edock/tiedotuslehti_02_2011/index.html

Tuolla on kattava pläjäys ajankohtaisista projekteista. Tämä taidettiin jakaa jokin aika takaperin koteihin.
MARKO HEINONEN
kaupunginvaltuutettu (kok)
-Vaasa-
"kova kokoomuslainen, jonka sisällä asuu pieni vihreä perussuomalainen demari"

herkkoo

Quote from: herkkoo on 28. 09. 2010 15:03
Quote from: K Lajunen on 20. 07. 2010 10:10

Monet imagot syntyvät vain isolla rahalla.  En tiedä, onko vielä olemassa tähtikaupunkia mutta yhdellä tällaisella rakennuksella voidaan hyvinkin tehdä imago joka saavuttaa maailmanmainetta.  Mikä parasta siihen ei tarvitse investoida enempää.  Se mainostaa itse itseään.


Se vois olla hyvä idea kasata sellaiset maksimaalisen rumat ja mauttomat las vegas kyhäelmät pystyyn, rumia lännenäijiä ja omituisia pyöriviä kenkiä







.



EDit buttoni on kateissa niin laitetaan tähän jatkoksi vielä mistä liikennesuunnittelussa tulee oikein ottaa mallia

"Crazy driving in Iran"

http://youtu.be/eorleUq_6fU

.

Näin On

Heikki Lamminmäen tämänpäiväiseen haastatteluun Pohjalaisessa liittyen

Rakenteellinen korruptio tarkoittaa virkamiehen omaksumaa näkemystä, jonka mukaan kahden osapuolen ristiriidassa hänen velvollisuutensa on tukea ennalta määrättyä osapuolta.

Tämä ennalta määrätty osapuoli on useimmiten Vaasassa KPO, Schaumannin Säätiö, Halli Oy tai Airaksinen.

Vaasassa erityisesti eroamaan joutunut kaupunginjohtaja Markku Lumio oli KPO:n mieahiä:

http://www.uusisuomi.fi/asiasanat/rakenteellinen-korruptio

Lue erityisesti tämä ja mieti voiko soveltaa Vaasaan:

http://www.bensiinikauppiaat.fi/?file=113
Ilman muuta Ravirata ihmisasunnoiksi

Tapio Osala

#664
Vahingossa sattui silmään vanha kirjoitukseni yli kymmenen vuoden takaa:
QuoteKUUMA PERUNA VUOSIKYMMENI,,  - GERBY "V,,STERVIKIN RANTA                      sivun alkuun



Vaasan suurin kaupunginosa Gerby-Västervik on meren  tuntumassa. Rantaan ei ole kuitenkaan 10 000:lla asukkaalla juuri asiaa.

Alueen kaavoitusta on parikymmentä vuotta jarruttaneet rannan huvilanomistajat.

Kun aluetta aikaan uudisasukkaille markkinoitiin oli myyntivalttina osayleiskaavaluonnos, jossa oli selkeät  ranta-alueet olivat yleisessä käytössä. Näitä ei ole saatu aikaan  usein ympärivuotisessa asuntokäytössä  olevien vapaa-ajan asuntojen omistajien toimesta.

Kaupunginhallituksen suunnittelu- ja talousjaosto äänesti viimeisen pienen rantakaistaleen tulevaisuudesta tiistaina 17.10.2000.

Puoltavan lausunnon kahdelle uudelle omakotitalolle, suunnitellulle Gerbyläisten yhteiselle rannalle,  olisivat antaneet Heikki Kouhin esityksestä Raimo Rauhala, May-Gret Axell, Eeva Laaksoharju, Heikki Lamminmäki, Helena Boucht-Lindeman (jolla on sukuhuvila samalla rannalla…), Thor Österholm, Raija Kujanpää.

Olin yksin  yleisen rannan pelastamisen puolesta Gerby-Västervikiläisten käyttöön. ( asiasta oli juttu 19.10 Pohjalaisessa mutta jostain kumman syystä ei tavuakaan Vasabladetissa, vaikka toimittajat olivat samassa tiedotustilaisuudessa 18.10).

Esittelijä, yleiskaava-arkkitehti Hannu Vuolteenaho, jätti rohkeasti harvinaislaatuisen eriävän mielipiteen asiasta.

Vajaa vuosi sitten päätti samainen STJ juhlallisesti, yksimielisesti, samalla kokoonpanolla, ettei alueelle enää puolleta yhtäkään poikkeuslupaa.  Pari kuukautta sitten kuitenkin jo puollettiin yhdelle hakijasuvulle (Kivelä) peräti kolmea omakotitaloa ja nyt sitten kahta lisää….

Kovin kauaskantoisesta ja periaatteellisesta seurakunnasta ei siis ole kyse.

Sivistyskaupungeissa rakennetaan maita suunnitelmallisesti ja sitä suunnitelmaa kutsutaan asemakaavaksi. Asemakaavan ja Maankäyttö- ja Rakennuslain tärkein periaate on maanomistajien tasapuolinen kohtelu. Siihen on vaikea päästä ilman asemakaavaa. Kaavoituksen yksi tärkeimmistä tavoitteista on myös yleisten alueiden , viheralueiden ja rantojen suunnittelu.

Lähitienoilla ei vapaita rantoja juuri ole. Strömsökin ostettiin kyllä juuri kaupungille mutta vuokrataan saman tien Yleisradiolle. Villa Gerby on nuorisotoimen käytössä. Gubbgrundet on vuokrattu yksityiselle ja se on saaressa.

Gerby- Västervik on loistava alue ja kunhan Rapatunturi joskus saadaan maisemoitua ja yleistä rantaa käyttöön niin sehän on oikein paratiisi.

Minun ehdotukseni ja tavoitteeni on ollut rantaraitin rakentaminen kulkemaan pitkin rantaviivaa.

Voitte vain arvata minkälaista suhtautumista ehdotukseni on saanut huviloidenomistajien sukujen etujen valvojilta STJ:ssä.

Minusta Vaasan väkiluvultaan suurimman asuntoalueen asukkailla meren tuntumassa pitää olla pääsy omaan rantaansa! Vesijättömaat eivät kuulu lainsäädännön mukaan rantatontin omistajalle muutenkaan. Yleinen etu on mentävä yksityisen edun edelle!

Kaupunki saa halutessaan lunastaa tarvitsemansa maat raakamaan hinnalla - mutta sitähän  rakkaassa Vaasassamme ei tietenkään tehdä - varsinkaan jos sattuu asumaan vaikutusvaltaisten sukujen edustajia alueella....


Tuo oli vielä aikaa kun esittelijällä oli näkemyksiä yleisen edun menemisestä yksityisen edelle. Tästä voisi vaikka tulla ajatukseen "Taikametsän" suhteen. Jos minä olisin ollut siinä esittelijä niin:

"Lemminkäinen Oyn Teeriniemen koulun läheinen tonttivarausanomus on hylättävä ja alue kaavoitettava uudelleen vanhentuneen kaavan vuoksi. Kaava on yli 20 vuotta vanha ma MRL 60§ mukaisesti se on päivitettävä. Vanhentuneen kaavan kerrostalotonttien alue on tärkeä koulun lähiliikuntapaikka ja se on kaavoitettava viheralueeksi".

Kari Lajunen

Vaasa senkun kasvaa.  Meitä on nyt yli 60000.

Lainaus Pohjalainen

QuoteVaasalaisia yli 60000
18.09.2011 22:25 (Päivitetty: 18.09.2011 22:26) Kommentit0


Vaasan väkiluku on ylittänyt 60000 asukkaan rajapyykin. Raja meni rikki syyskuun alkupäivinä. Tieto ilmenee kaupungin tutkimusyksikön tilastoista.

Kuun alun jälkeen väkiluku on jatkanut kiivasta kasvua, ja kaupungin oman epävirallisen tilaston mukaan vaasalaisia oli perjantaina 60220.

-Asukasmäärä nousi viime viikolla yli sadalla. Se selittyy paljolti opiskelijoiden tulolla, sanoo tietotuotantopäällikkö Tarja Lahtonen.

Toinen suuri uusvaasalaisten joukko on maahanmuuttajat. Esimerkiksi heinäkuussa kaupungin väestö kasvoi sadalla, mitä ei ole tapahtunut viiteen, kuuteen vuoteen.

-Myös työttömien naisten määrä nousi tuolloin. Luulen asioiden liittyvän yhteen, ja että kyse on maahanmuuttajista.

Vaasaan muutetaan myös työn perässä.

-Silloin on kriittistä, että asuntoasiat järjestyvät eivätkä tulokkaat lähde Laihialle tai Vähäänkyröön.
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta.  Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.

rasvattu ajatus

Quote from: Kari Lajunen on 19. 09. 2011 11:11
Toinen suuri uusvaasalaisten joukko on maahanmuuttajat.
-Myös työttömien naisten määrä nousi tuolloin. Luulen asioiden liittyvän yhteen, ja että kyse on maahanmuuttajista.

Rasismia! Soo soo kartsa. Eiköhän tossa oo kyse siitä, et mamut on kyvykkäinä työllistyneet heti ja vieneet alkkareilta duunit. Siis tuo valkoinen roskasakki on ongelma.

Kari Lajunen

Quote from: rasvattu ajatus on 19. 09. 2011 13:01
Rasismia! Soo soo kartsa. Eiköhän tossa oo kyse siitä, et mamut on kyvykkäinä työllistyneet heti ja vieneet alkkareilta duunit. Siis tuo valkoinen roskasakki on ongelma.

Kieltämättä juttu vaikutti hieman "rasvaiselta" mutta se oli sensuroimattomasti lainattu Pohjalaisen onlinesivulta mitään siihen lisäämättä.  Linkki tässä http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/vaasalaisia-yli-60000-1.1068162
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta.  Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.

vaasalainen

Vaasaan suunnitellaan kaupunkijunaa / pikaraitiotietä

Tämä löytyi Talo-foorumista

27.12.2004 19:33

Suomen raitiotieseuran uutiset http://www.raitio.org

Vaasan kaupunginhallituksen suunnittelujaosto on saanut esiselvityksen Vaasan pikaraitiotiestä. Linja kulkisi Vaskiluodon satamasta keskustan ja rautatieaseman kautta lentoasemalle. Linjapituus olisi 15 km ja sillä olisi 13 pysäkkiä. Vuoroväli olisi 15 minuuttia ja aikaa kuluisi koko matkaan 21 minuuttia keskinopeuden ollessa 43 km/h.

Lähes 75 % raitiotielinjasta käyttäisi nykyistä rataverkkoa. Uutta rataa pitäisi rakentaa neljä kilometriä Vanhasta Vaasasta lentoasemalle.

Hankkeen investointikustannukset olisivat noin 34,3 Me ja päätoteuttajana olisi Vaasan kaupunki Suomeen valtion ja EU:n avustuksella. Linjan pitäisi olla valmiina v. 2020.

Linjan varrella 600 metrin säteellä olisi kolme neljäsosaa Vaasan työpaikoista eli 19.500 ja asukkaita 17.000. Hankkeessa edellytetään, että rataosa Seinäjoki-Vaasa olisi sähköistetty, sillä pikaraitiovaunu käyttäisi rautatiejännitettä. Kalustoa 15 minuutin vuorovälin liikennöintiin tarvitaan kolme yksikköä.

Selvitys, joka on 34 sivuinen, on tehty Vaasan apulaiskaupunginjohtajan johtamassa työryhmässä ja sen laatimisesta on vastannut Ramboll Finland Oy.

Vaasan Kh:n suunnittelujaoston pöytäkirja 14.12.2004

VAASAN PIKARAITIOTIE / ESISELVITYS

Osana Interreg IIIb-ohjelman Via Baltica Nordica Development Zone 2002-05 Eu-projektia on laadittu esiselvitys Vaasan pikaraitiotiestä. Selvityksen tavoitteena on ollut selvittää mahdollisuudet yhdistää pikaraitiotiellä satama, keskusta, rautatieasema, keskeiset asuntoalueet ja teollisuusalueet sekä lentoasema. Työn laatijana on ollut Ramboll Finland Oy.

Edit:
Mitä tuo maksoi ja mihin se haudattiin?



Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

vaasalainen

Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Niilo Aro

Sanomalehti Pohjalainen uutisoi tänää, että Lakea Oy allekirjoitti eilen kauppakirjat Mäkikaivontie 1 -kiinteistöstä Vaasassa. Kauppa solmittiin Lakea Kiinteistöt Oy:n ja Kiinteistö Oy Mäkikaivontie 1:n välillä.

Lakea aikoo jättää tontista kaavoituspyynnön Vaasan kaupungille ja aloittaa sen kehittämisen yhdessä kaupunkisuunnitteluviraston kanssa. Toimitusjohtaja Keijo Ullakon mukaan Lakea tulee panostamaan siihen, että kiinteistö täydentäisi jatkossa Vaasan keskustan asuntotarjontaa ja palveluasumista. Luvassa on sekä omistus- että vuokra-asuntoja.

- Lakean tavoite on suunnitella tila uuteen käyttöön ja rakentaa lisäksi rakennusoikeuden sallima määrä asuntoja, asumista palvelevia tiloja sekä palveluasuntoja, Ullakko kertoo.

Vasta uutisen lopussa on paukku:

Kerrosalaltaan noin 2000 neliön suuruinen kiinteistö toimii tällä hetkellä toimistorakennuksena, jossa Verotoimisto on vuokralla. Verotoimiston vuokrasopimus kestää vuoden 2012 loppuun saakka, minkä jälkeen muutostyöt voidaan aloittaa.  Eili verotoimisto muuttaa jälleen.

Alue tunnetaan Vaasassa Kosovoana.  Onko siis Lakean tarkoituksena rakentaa alueelle ýhteiskunnan tukema maahanmuuttaja-slummi, joka tarjoaa yrityksell tasaisen ja varman tulolähteen?
Mitä tarkoittaa palveluasunnot tässä yhteydessä?

Monia muitakin mielenkiintoisia näkökohtia on.

vaasalainen

Kerro millainen on Vaasan keskusta ja vaikuta elinympäristöösi! Sinun Vaasa verkkopalvelun sivuilla pääset kertomaan, millainen paikka Vaasan keskusta on asua ja elää.

Kysely on osa Vaasan kaupungin keskustastrategiatyötä, jota tehdään yhdessä kaupunkilaisten ja eri toimijoiden kanssa. Strategiatyön tavoitteena on turvata keskustan viihtyisyys myös tulevaisuudessa sekä kehittää keskustasta entistä vetovoimaisempi ja elävämpi alue.

Lue blogi njuttu:

http://www.vaasalaisia.info/index.php?/archives/2739-Vaasan_keskustaa-kehittaemaeaen.html
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Henry Eklund

Miksi vain keskustaa, asuuhan meitä tuhatmäärin keskustan ympärillä ja meiltä viedään kaikki millä houkuteltiin rakentamaan. Pukinkulman postin (EX) ei edes postilaatikkoa jätetty, Gerbun asukkaille pitäisi kunnallisveroa vahentää ainakin 2% kun kaikki lupaukset on petetty. Gerbyn torilla on täysinäinen roskakori ja muuta luvattiin kun muutin tänne.
Kipu kasvattaa muttei opeta elämään kunnolla.

Klaus Berg

Minä tutkin nykyään kaikkia siltoja tarkkaan ja jos uutisissa on silloista jotakin niin heti se kiinnostaa.
Tässä hiljan löysin kiinalaisten uusimpia siltahankkeita ja tämä totisesti kolahti.



Mieleen tuli tämä intellektuelli väen hanke rakentaa Vaasan Yliopistolta silta rantakadun siiloille. Tässä olisi siihen kaunis malli ? Tämän mallin mukaisia siltoja voisi rakentaa meidän saaristomme täyteen. Siellä niitä merenrantatontteja ja muitakin kauniita saaristotontteja olisi mitä kaikki halajaa.

Jotain tuon tapaista tulee myös Merenkurkun Silta olemaan... joskus.

Nasty

Ajatus siltojen rakentamisesta lähisaariin on yksi tärkeimmistä kehityskohteista lähivuosikymmenien aikana.

Henry Eklund

Sillat penkereineen muuttavat vedesn virtausta eli nyt hieman elpymässä ollut kalojen määrä romahtaisi ja lähisaaret ovat melkoisen täynnä mökkejä joten kysyn kuka ottaa sillan laiturinsa viereen ja tien liiterinsä taakse. Mökkiirauhasta ei enään voitaisi puhua ja levottomuus/rikollisuus moninkertautuisi. Meidän rantaan tai maa alueelle tien tekijät tatvitsevat karhuryhmän takaamaan tientekijän turvallisuuden ja monta mustaa muovipussia joka suljetaan vetoketjulla. Siivotkaa ny ensin mansikkasaari ja rahkolan/saippuatehtaan alue niin katotaan jääkö siltarahaa, Vaasa on kuuluisa paikka juuri lukuisten kesämökkien ansiosta. Idea on järkyttävä ja täysin hyödytön joka nostaa niin suuren vastustuksen ettei olla ennen nähty.
Kipu kasvattaa muttei opeta elämään kunnolla.

Jorma Kivimäki

Vaasan uudessa yleiskaavassa arkkitehdit ovat hahmotelleet muutamia siltoja. Muun muassa Mansikkasaaresta Vaskiluotoon ja Vaskiluodosta Hästgrundiin. Niin ikään Palosaarelta Hauentien päästä lahden yli Storgrundiin ja sieltä edelleen Gerbyyseen.

Eipä kuullosta ihan lähivuosikymmeninä realistiselta tai edes tarpeelliselta.

http://www1.vaasa.fi/ktwebbin/dbisa.dll/ktwebscr/epj_asil.htm?+elin=KV&pvm=13%2e12%2e2011%2017%3a45%3a00

Löytyy pykälän 163  liitte 1


vaasalainen

Sain tänään arkkitehtiystävältäni meilin, joka koski Klaus Bergin lähtettämää kuvaa.  Tässä lyhennelmä:

”En tiedä tajuako Klasu itsekään, mutta tämä luomus on puhdasta orgaanista arkkitehtuuria.  Juuri tämän näköisiä ovat suunnitelmat, kun otetaan luonnollista muoto- ja mitoituskieli huomioon. Tämä on juuri sitä tyyliä, mitä on tällä hetkellä maailmassa  "in-.

Jos tällaista Vaasasa halutaan, olisi ensi miehittävä koko rakennusvirasto täysin uudella henkilöstöllä, joka elää nykypäivää.

Ideologinen tausta on, ettei luonnossa ole olemas mitään rakennetta, joka palvelee vain yhtä funktiota. Joka ikinen luonnonrakenne on  erittäin monifunktiollinen. Semmoinen perinteinen silta on vain yksifunktiollinen ja sen mukaan täysin luonnoton.
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

kamaroudari1

Useilla paikkakunnilla maassamme on kaupunginosia rakennettu saaristoon. Vuorenvarmasti ennemmin tai myöhemmin Vaasassakin.
Kerroksiakin voisi lisätä, kun kerran ylöspäin on hyvää tilaa.

kamaroudari1

Silmässäni nuo Klasun näkemykset ovat ajakohtaisisa kaupunkinäkymiä, eikä mitään "makasiini maisemia".