Maahanmuuttopolitiikkamme

Started by Tapio Osala, 04. 04. 2009 08:08

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harri Leppälä

#2520
Valtaväestöstä voisi todellakin tulla esiin muutama henkilö joka tosissaan on nykyisen maahanmuuttopolitiikan kannalla, muuten kuin asemansa tai poliittisen sitoumuksen takia.
Niitä henkilöitä ei yksinkertaisesti ole!
Ei tarvite mennä kovin kauas suomesta kun mamu ongelma on silmin nähtävissä. Etelä Ruotsissa on aika ajoin todella pahoja levottomuuksia. Tähän suuntaan ollaan menossa ikävä kyllä myös Suomessa.
Ongelma tapaukset ja mamu rikolliset pitäisi karkottaa maasta, tämä vaihtoehto kun olisi tiedossa se jo rauhottaisi kummasti riehujia.

Jengiytymisen estäminen olisi yksi mahdollinen keino. Ongelmia aiheuttava mamu voitaisiin sijoittaa toiselle paikkakunnalle. Muutenkin mamut olisi mahdollisesti parempi sijoittaa pienille paikkakunnille siitä olisi varmasti omat etunsa niin mamulle kuin kunnallekkin.

Lukekaa Nuiva Vaalimanifesti sieltä löytyy aisallisia ideoita. http://www.vaalimanifesti.fi/




Tapio Parkkari

Aivan noin huonosti ei Harri asiat sentään ole. Esimerkiksi Vaasassa on 2-3 naisryhmää, jotka toimivat yhdessä maahanmuuttajanaisten kanssa.  Saattaa olla useampikin.  Olen yhteen ollut yhteydessä mutta huonolla menestyksellä.  Vastasivat kohteliaasti yhteen meiliin.

Lisäksi olen ollut yhteydessä yhteen hienon uran tehneeseen maahanmuuttajanaiseen mutta häneltä loppui rohkeus tulla esille.

Tällä hetkellä minusta tuntuu siltä että keskustelu tässä foorumissa tapetaan silltä, että äänessä on lähinnä 2-3 ILta-Sanomista ja Ilta-Lehdestä copypastaavaa makukriittistä, joiden pastausten perusteella KOKO SIVUSTO voidaan osoittaa rasistiseksi.(!?)

Iso joukko valtuutettuja ja ns. valveutuneita kirjoittajia pakeni kevään rasismipelottelun aikana ja niin katosivat pelottelijatkin.

Tämän päivän perusteella katson 25.2. 2011 saakka, jolloin sivusto täyttää kuusi vuotta ja teen sitten päätöksiä.
Auta foorumin tunnetuksi tekemisessä.  Lähetä tästä ketjusta tieto kavereillesi "<b><i>Lähetä Aihe</i></b>" nappulasta.  Nappula on heti pohjaviivan alapuolella.

Harri Leppälä

Juuri tätä rasistiksi leimautumisen pelkoa tarkoitinkin ja olen asiasta kirjoittanut Pohjalaisessakin.
En ole kuullut mistään että mamu naiset olisivat missään aiheuttaneet häiriöitä.
Kyllähän Suomesta löytyy korkealle kouluttautuneitakin mamuja ja töitä tekeviä jne ja tuskin kellään sellaisia henkilöitä vastaan mitään onkaan jotka elättää itse itsensä.
Mutta siinä syntyy mielestäni suuri vääryys kun pakolais statuksella tullaan suomeen ja saa turvapaikan kun kotimaassa on ollut hengenvaarassa ja sitte alkaa täällä riehumaan ja tappelemaan yms lakia rikkomaan.

Nykyisellä mamupolitiikalla homma räjähtää käsiin ja sitä tuskin haluaa mainitesemasi naisetkaan.

Lehtikirkoitukseni muuten löytyvät hiukan keskeneräisiltä kotisivuiltani www.perusharri.fi

Tapio Parkkari

#2523
En huomannut että sivullasi olisi linkki vaasalaisia.infoon?  :-)

Sinä voisit hyvin aloittaa 2-3 1/2 minuutin kansanedustajehdokas-video-kolumien sarjan ennen vaaleja.  Jokaiselta vaasalaiselta ehdokkaalta 1-3 videota.  Tulisivatko muut mukaan?  Tai tulisivat jos tulisivat.

Miksi minun pitäisi sitä murehtia jos heille kerran tarjotaan tilaisuus?

Kari tai joku muu videotiimin jäsen tuo paikalle standby-kameran ja sitten antaa palaa yhdellä otolla nuo minuutit.
Auta foorumin tunnetuksi tekemisessä.  Lähetä tästä ketjusta tieto kavereillesi "<b><i>Lähetä Aihe</i></b>" nappulasta.  Nappula on heti pohjaviivan alapuolella.

Harri Leppälä

Vaasalaisia.infon linkki tulee kyllä sinne vaalit 2011 alle mihin laitan omankampanjani. Ja edellisvaalien kirjoittelut on linkeissä ja sieltä menee suoraa vaasalaisia.infon kolumni palveluun vai mikä se oli mihin ennen kunnallisvaaleja kirjoittelimme.
Tuo video juttu on tosi hyvä idea, sen voi käydä vaikka jonkinlaisen kahvipöytä keskusteluna jossa ehdokas vastaa tiettyihin kysymyksiin ja sit pari vapaa valintaista juttua.
Kyllä mä uskon että ehdokkaat kiinnostuis.

Harri Niskanen

Quote from: Tapio Parkkari on 28. 08. 2010 14:02

Tällä hetkellä minusta tuntuu siltä että keskustelu tässä foorumissa tapetaan sillä, että äänessä on lähinnä 2-3 Illta-Sanomista ja Ilta-Lehdestä copypastaavaa makukriittistä, joiden pastausten perusteella KOKO SIVUSTO voidaan osoittaa rasistiseksi.(!?)

Iso joukko valtuutettuja ja ns. valveutuneita kirjoittajia pakeni kevään rasismipelottelun aikana ja niin katosivat pelottelijatkin.

Tämän päivän perusteella katson 25.2. 2011 saakka, jolloin sivusto täyttää kuusi vuotta ja teen sitten päätöksiä.


Henkilökohtaisesti otin itseeni Parkkarin puheet "rasismipelottelusta". Ikään kuin minun kokoamani  8.1.2010 ilmestynyt rasismiraportti olisi aiheuttanut muka "ison joukon valveutuneiden kirjoittajien pakenemisen".  Parkkari esitti asian niin, että seuraus olisi ollut ennen syytä.
Tosiasiassa rasismiraportti syntyi osittain joidenkin poliitikoiden ja valveutuneiden kirjoittajien minulle henkilökohtaisesti antaman inspiraation seurauksena. En mainitse nimiä, mutta eräs poliitikko sanoi minulle seminaarissa, että nimeltä mainitsemattoman kirjoittajan maahanmuuttopoliittiset mielipiteet heijastavat ala-arvoista ihmiskäsitystä.
Toinen poliitikko oli sitä mieltä, että asiakeskustelua ei todellakaan voi "Parkkarin blogissa" käydä juuri Parkkarin mainitsemien 2-3 kopipeistaajan takia. He ujuttavat edelleenkin tilaisuuden tullen maahanmuuttaja-aiheisia uutisiaan muista medioista loogisesti eteneväksi tarkoitetun mielipiteenvaihdon väliin ja se aiheuttaa sen verran turhautumista, ettei juttua ja keskustelua haluta jatkaa. Halutaan siis tieten tahtoen tukahduttaa asiakeskustelu maahanmuutosta ja leimata kaikkia maahanmuuttajia rikollisiksi muutaman yksittäistapauksen tähden.
Eräs poliittisen järjestön keulahahmo tokaisi minulle kerran, että on todella turhauttavaa julkaista asiallisia, faktapitoisia artikkeleita kun vastauksina kirjoitukseen tulee kymmeniä solvaavia, herjaavia ja kaikin puolin törkyä sisältäviä tekstejä. (Tosin tämä tokaisu ei koskenut vaasalaisia.infoa.)
Tuntemani poliitikot ja valveutuneet kirjoittajat ovat sen verran kaulittu ja käännetty, etteivät he pelästy pienistä eikä täällä mitään rasismipelottelua ole edes ollut, vaikka Parkkari sen  asian niin tulkitsee. Luovat kirjoittajat mahdollisesti katosivat juuri sen takia, että muutamat "häiritsijät" katkaisevat rakentavaksikin tarkoitetun maahanmuuttopoliittisen keskustelun eikä kukaan omaa työtään ja asemaansa arvostava henkilö ehkä halua julkaista mielipiteitään samassa  vitjassa kuin ala-arvoisen ihmiskäsityksen omaavat kopipeistaajat. 
Sitäpaitsi rasismiraportti koski vain yhtä ainoaa vitjaa ja sen "keskustelijoita", ei koko palstaa. Keskustelua olisi mahdollisesti voinut syntyä myös raportin aiheesta, mutta lälläriksi meni kun lähdettiin myöhemmin epäonnistuneeksi osoittautuneelle ristiretkelle Monikulttuurikeskus Miratalon toimintaa, taloa hallinnoivaa seuraa, sen johtokuntaa ja minun henkilöäni vastaan. Mutta siinä vaiheessahan eivät edes kopipeistaajat olleet enää läsnä.
Elämä jatkuu myös 25.2.2011 jälkeen.

Tapio Parkkari

Harri, en todellakaan ajatellut Sinua kirjoittaessani  rasismipelottelusta.  En edes muistanut raporttiasi.  Hyvä kun muistutit.  Tarkoitin vaasalaisia foorumi-ketjussa  olevia kirjoituksia. Tosiasia on joka tapauksessa se että muutama hyvä kirjoittaja tuntuu kadonneen lopullisesti.

Sinun pitäisi viimeinkin ymmärtää että suhtaudun hyvin myönteisesti Miratalon toimintaan. Nytkin on pari videota odottomassa julkistusta.  Olen tarjonnut Sinulle viiden vuoden aikana useita erilaisia yhteistyöjuttuja varsin heikoin tuloksin.

Teen sen taas. Minusta Vaasapedia on hyvä foorumin erilaisen "uussuomalaisen" tiedon tallentamiseen.  Minua kinnostaisi julkaista 3-5 minuuti nvideoita kotoutumisesta, elämänarvoista jne.  Erityisen kinnostava olisi sarja "tavallisesta kotiruoasta" jne.

Mutta ennen kaikkea toivon että joku suomea hallitseva maahanmuuattja/pakolainen osallistuisi keskusteluun.

Paremman toivossa.
Auta foorumin tunnetuksi tekemisessä.  Lähetä tästä ketjusta tieto kavereillesi "<b><i>Lähetä Aihe</i></b>" nappulasta.  Nappula on heti pohjaviivan alapuolella.

Harri Niskanen

Quote from: Tapio Parkkari on 28. 08. 2010 18:06
Harri, en todellakaan ajatellut Sinua kirjoittaessani  rasismipelottelusta.  En edes muistanut raporttiasi.  Hyvä kun muistutit.  Tarkoitin vaasalaisia foorumi-ketjussa  olevia kirjoituksia. Tosiasia on joka tapauksessa se että muutama hyvä kirjoittaja tuntuu kadonneen lopullisesti.

Sinun pitäisi viimeinkin ymmärtää että suhtaudun hyvin myönteisesti Miratalon toimintaan. Nytkin on pari videota odottomassa julkistusta.  Olen tarjonnut Sinulle viiden vuoden aikana useita erilaisia yhteistyöjuttuja varsin heikoin tuloksin.

Teen sen taas. Minusta Vaasapedia on hyvä foorumin erilaisen "uussuomalaisen" tiedon tallentamiseen.  Minua kinnostaisi julkaista 3-5 minuuti nvideoita kotoutumisesta, elämänarvoista jne.  Erityisen kinnostava olisi sarja "tavallisesta kotiruoasta" jne.

Mutta ennen kaikkea toivon että joku suomea hallitseva maahanmuuattja/pakolainen osallistuisi keskusteluun.

Paremman toivossa.

Tapsa!
Vaikket ajatellutkaan, niin se raporttiaihe sopi hyvin tähän silti.
No mutta, kyllähän minä ymmärrän, että olet myönteinen meitä kohtaan. Muuten, sinä teit ensimmäisenä Mirasta suuremman jutun, joka tuli sitten tänne blogiin. Vasta myöhemmin Pohjalainen ja Vasabladet heräsivät. Se oli sitä aikaa kun Miratalossa vallitsi napolilaisen itapäivän tunnelma. Samaa touhua on edelleenkin, vaikka jotkut keksivät kirjoituspöytänsä ääressä kirjoitella, ettei Miratalossa tapahdu mitään.
Kerrottakoon nyt tässäkin, että parasta aikaa kehittelemme myös viestintäpuolta. Miralla on tällä hetkellä kaksi henkilöä viestinnän oppisopimuskoullutuksessa ja voit silloin kuvitella, että jotain meiltäpäin on tulossa.
No, ainakin olemme saaneet aikaan jo jotain, mikä toivon mukaan pian näkyy myös Vaasalaisia-blogissa.
Lisää tuotetaan, kunhan saadaan akuutit kiireet pois pinosta.

Meillä on esimerkiksi Sugri-Rock 2010-konsertit tiistaina 31.8. Molemmat konsertit kuvataan ja äänitetään.
By the way:
Toivotan kaikki tervetulleiksi konserttiin klo 13.00. ja 19.00. Tilaisuudet ovat ilmaisia ja ne tuottaa
Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piiri (Tampere).
Tässä on esimerkki tapahtumasta Miratalossa, josta voidaan saada aikaan jotain pysyvämpää myös Vaasalaisia-blogin kautta.
Että kyllä se siitä.

Juuseppi

Palstan ylläpito on valitellut useamman kerran sitä, ettei keskustelussa tule esiille maahanmuuttajaosapuolen  ääni ja näkökanta. Täälläkin tunnutaan ajattelevan ikään kuin maahanmuuttajat olisivat yksi homogeninen ryhmä niin kuin kantaväestön suuri enemmistö.

Kuitenkin maahanmuuttajaryhmien välillä on suuria jännitteitä. Linnanmäen  joukkotappelu (jota ei sivumennen sanoen ole esitetty huvipuiston kävijämäärän  (-15%) romahduksen selittäjänä) on tästä yksi esimerkki.

En yhtään ihmettele, miksei kovinkaan moni "hyvin menestynyt" maahanmuuttaja lähde barrikaadeille puolustamaan maahanmuuttopolitiikkaa, kun kun sen seurauksen kantaväestön silmissä hänet miellettäisiin  tämän keskenään vihamilisen ja sekalaisen sakin edusmieheksi. Etenkin jos hänen oma arvomaailmasa on  kaukana monien maahanmuuttaryhmien ja lähempänä kantaväestöä.


vaasalainen

Kysymys on pääasiassa foorumin uskottavuudesta.
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Kari Lajunen

Maahanmuutosta voi keskustella ihan asiallisestikin.  Siitä on osoituksena videoni jossa vasta esittelin kolme eri etnistä kansanryhmää edustavaa henkilöä.  Videota on tähän mennessä katsottu 963 kertaa vaikka se on ollut vasta kolme päivää.

Toivottavasti maahanmuuttokeskustelu käytäisiin nyt jatkossa tosiasioihin perustuvaan sävyyn ja asiat kerrottaisiin niin kuin ne ovat.  Tässä vielä alla linkki videooni "Maahanmuutto puhuttaa."

http://www.vaasalaisia.info/index.php?/archives/2023-Etninen-konflikti-ja-Vaasa.html
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta.  Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.

Kari Lajunen

En meinaa uskoa silmiäni.  Kun viime kerralla eli tässä yllä kerroin tuhannen katsojan katsoneen videoni niin katsojamäärä lisääntyi heti 250:llä tähän hetkeen.  Eli tasan 48 tuntia.


Maahanmuutto puhuttaa ja kiinnostaa.

Tarkoitus on tehdä toinen haastattelu kolmen viikon kuluttua jossa käydään läpi kuukauden tapahtumat.
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta.  Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.

Risto Helin

Pohjalaisessa ehdittiin tässä tällä viikolla virheellisesti väittää ettei Vaasan somaleilla ole mitään epäselvyyksiä noissa perheenyhdistämisissä, noin sitä voi luulla vaikkei asioita ole meillä tutkittu.Maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thors torjui järjestämällään toimittajalounaalla vaatimukset kohutun muistion julkaisemisesta ja eduskunnan toivoman selvityksen tekemisestä, että niin sitä pitää. Mitäs kummaa kuuluu maakunnasta ,  Pohjanmaan käräjäoikeus on todennäköisin syin vanginnut 36-vuotiaan ulkomaalaistaustaisen miehen Kristiinassa tehdystä raiskauksesta ja törkeästä pahoinpitelystä. Mies vangittiin, koska poliisilla on syytä epäillä hänen poistuvan maasta. Vaasassa turvapaikanhakijana asuva mies myöntää saunapuistossa lauantaita vasten yöllä tapahtuneen sukupuoliyhteyden, mutta kertoo naisen houkutelleen hänet siihen. Asianosaiset olivat olleet samassa ravintolassa, mutta lähteneet sieltä eri aikaan. Tämä on toinen kerta lyhyen ajan sisällä, kun miehestä on tehty rikosilmoitus raiskauksesta. Pitäisikö jo pian alkaa kyselemään , että mikä kumma noita Vaasalaisnuoria oikein vaivaa.







veritas odium parit.

rasvattu ajatus

Aika rasistista vihreiltä tuollainen. Otetaan vaan muutamia pakolaisia lisää tänne elätiksi niin saamme hyvän omatunnon. Voidaan sanoa että ollaan suvaitsevaisia.  Ei niillä sadoilla tuhansilla muilla hädänalaisilla ole niin väliä. Eix ni?


Haavisto Suomen Kuvalehdessä: Somaleja paras auttaa kotimaassaan

5.9.2010 17:55
Helsingin Sanomat

Pekka Haavisto

Kansanedustaja Pekka Haaviston (vihr) mielestä Somalian kriisin uhreja olisi paras auttaa paikan päällä pakolaisleireissä. Haavisto esittää näkemyksensä Suomen Kuvalehden verkkosivuilla julkaistussa haastattelussa.

"Huonoin vaihtoehto on, että tänne otetaan ihmisiä, vaikka meillä ei ole valmiutta auttaa heitä", hän sanoo.

Haavisto kannattaa EU:n turvapaikkakäytäntöjen yhdenmukaistamista. "Pakolaisten keskuudesta pitäisi karsia sellainen ajattelu, että etsitään maa, jossa saadaan potentiaalisesti parhaat edut", hän sanoo haastattelussa.


http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Haavisto+Suomen+Kuvalehdess%C3%A4+Somaleja+paras+auttaa+kotimaassaan/1135259918180?ref=tf_iHSuutisboksi_p1

Kari Lajunen

Noita rasismikortin heiluttajia sitten piisaa.

Mielenkiintoinen ajatuksenjuoksu rasviksella.  Uhohditko kokonaan pääasian joka oli se, että autetaan pakolaisia kotimaassa.  Eli jos autetaan kotimaassa niin pakolaisia ei edes synny ja se olisi paras vaihtoethto.  Ajattele haluaisitko itse olla pakolainen.  Et varmaankaan.
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta.  Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.

venku1

vaasaan tuli kesällä mamu perhe, jossa oli 16 lasta (saattoi olla jopa 18). aikoinaan joka neljännen Vaasaan sijoittuneen lapsen syntymäaka oli 1.1.vuosiluvusta ei ollut tietoa

Kari Lajunen

Jos kaikki eivät tiedä miksi teimme videon "Maahanmuutto Puhuttaa" niin sitä edelsi ajankohtaisen kakkosen oma ohjelma maahanmuutosta. joka tehtiin täällä Vaasassa.

Ajattelimme jatkaa tätä hienoa avausta ja otimme yhteyttä ohjelmaassa olleisiin kahteen henkilöön ja teimme
oman ohjelmamme jota toivomme voivamme jatkaa.  Videotamme "Maahanmuutto puhuttaa" on nyt katsottu yli 1500 kertaa.
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta.  Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.

Juuseppi

Vaasalaisia.infossa keskusteltiin aiemmin Vaasalle koituvista maahanmuuton kustannuksista, ja ilmeisesti kansalaisaloitekin saatiin aikaiseksi. Oheisen keskustelun perusteella Oulussa on ehditty pidemmälle. Olisi mielenkiintoista perehtyä näihin Oulussa tehtyihin laskelmiin. Onko niissä esim. huomioitu sitä, että virastoissa jne asioidessaan maahanmuuttajat kuormittavat henkilökunnan työaikaa jopa moninkertaisesti verrattuna kantaväestöön?


http://www.kaleva.fi/juttutupa/oulussa-selvitetty-maahanmuuton-kustannuksia/2080275

vaasalainen

Kiitos Juuseppi tarkkaavaisuudestasi.  Lähetin hetki sitten antamasi linkin Leif Sandille varustettuna kysymyksellä että missä vaasalainen aloite makaa?
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

eklu

Siihen ei ikinä kukaan rehellisesti vastaa, ei ikinä. Niin isoja kustannuksia ei voida paljastaa.

Juuseppi

Quote from: vaasalainen on 07. 09. 2010 12:12
Lähetin hetki sitten antamasi linkin Leif Sandille varustettuna kysymyksellä että missä vaasalainen aloite makaa?

Kävin kaivamassa vastauksen Oulun kaupunginhallituksen sivulta. Aloitteen ja vastauksen välillä kulunut vajaa puoli vuotta.

http://ktweb.ouka.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=2&docid=4b485c305c38333834323730392e646f63&pykno=460&elin=KH&lis=0&pvm=6%2e9%2e2010%2015%3a00%3a00

Juuseppi

Vaikka Oulussa tehty laskelma on hyvin ylimalkainen, siinä on kuitenkin päädytty kaupungin ja veronmaksajien kannalta yli miljoona euroa tappiolliseen lukuun. Laskelmissa esim. terveydenhuollon kustannukset on varmuudella alimitoitetut. Sen voi nähdä Vaasassakin, kun vierailee keskussairaalassa tai Sepänkyläntien/Ristinummen päivystysvastaanotolla. Jo ihonvärin perusteella mamujen osuus Sepänkyläntien vastaanotolla on joka päivä vähintään 2-3 kertaa suurempi kuin heidän osuus väestöstä.

Kun Vaasassa ja yli tuplasti suuremassa Oulussa on suurin piirtein sama määrä maahanmuuttajia, ja Vaasassa pakolaisten määrä selvästi suurempi, niin voisi odottaa , että Vaasassa päädytään vähintään samansuuruiseen tappiolukuun.

vaasalainen

Hiukan enemmän faktaa ja vertailukaupunkitietoja niin teen jutun blogiin ja postitan sen kaikille valtuutetuille ja paikalliselle medialle, ihan piruuttani.
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

herkkoo

Quote from: Juuseppi on 07. 09. 2010 12:12
Quote from: vaasalainen on 07. 09. 2010 12:12
Lähetin hetki sitten antamasi linkin Leif Sandille varustettuna kysymyksellä että missä vaasalainen aloite makaa?

Kävin kaivamassa vastauksen Oulun kaupunginhallituksen sivulta. Aloitteen ja vastauksen välillä kulunut vajaa puoli vuotta.

http://ktweb.ouka.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=2&docid=4b485c305c38333834323730392e646f63&pykno=460&elin=KH&lis=0&pvm=6%2e9%2e2010%2015%3a00%3a00

Täällä lisätietoa ko. asiasta :

Oulussa selvitetty maahanmuuton kustannuksia
(6.9.2010)

"Jätin Oulun kaupunginvaltuuston kokouksessa 15.3.2010 valtuustoaloitteen, jossa pyysin kaupunginhallitusta antamaan selvityksen maahanmuuton aiheuttamista kokonaiskustannuksista Oulun kaupungille. Kaupunginhallitus antoi kokouksessaan 6.9.2010 selvityksen valtuustoaloitteeseeni. Siitä käy muun muassa ilmi, että valtion maksamat korvaukset Oulun kaupungille maahanmuuton kustannusten kattamiseksi eivät riitä. Valtion maksamien korvausten jälkeen oululaisille jäi maksettavaksi vuonna 2009 noin 1,5 miljoonaa euroa.

Menot jakautuvat Oulussa seuraavasti:
- sosiaali- ja terveystoimi 3 950 367 , (tulot 3 851 136 ,)
- opetustoimi 1 769 630 , (tulot 707 124 ,)
- hankkeet 285 473 , (tulot 199 270 ,)
- kansanvälinen toimintakeskus 159 323 ,
- nuorisotoimi 58 578 ,

Pitää ottaa huomioon, että edellä mainitut Oulun kaupungin saamat "tulot" ovat myös lähtöisin suurelta osin veronmaksajien kukkarosta. Rahat vain kiertävät tässä tapauksessa osittain valtion kassan kautta"

http://www.olliimmonen.net/108.html

.

vaasalainen

Vaasalaisia.info foorumin käyttäjät laativat helmikuussa tänä vuonna kollektiivisesti kansalaisaloitteen maahanmuuton kokonaiskustannusten selvittämisestä. Kansalaisaloite kirjattiin asianmukaisesti saapunaeeksi ja tehtävä annettiin erityisasiantuntija Leif Sandin tehtäväksi 22. 03. 2010.

Maahanmuuton kokonaiskustannukset?
kansalaisaloitteeseen on vastattava

Nyt on aloitteen jättämisestä kulunut lähes 7 kuukautta ilman että mitään on tapahtunut. Jääkö selvitys tekemättä? Vesitetäänkö se? Tai sitten se annetaan kaupunginvaltuustolle, joka merkitsee asian tiedoksi. Kansalaiset eivät tietoa saa.

Lue blogin juttu:
http://www.vaasalaisia.info/index.php?/archives/2068-Maaahanmuuton-kustannukset-Vaasassa.html
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

suoraan asiaan

”Suomen nykyisen hallituksen maahanmuuttoministeri Astrid Thors (rkp.) on lukuisista pyynnöistä huolimatta kieltäytynyt lähtemästä selvittämään maahanmuuton aiheuttamia kustannuksia Suomen valtiolle. Astrid voisi nyt hieman ryhdistäytyä ja ottaa mallia esimerkiksi siitä, kuinka Oulun kaupungissa on kääritty hihat ja ryhdytty toimiin asian selvittämiseksi.
Mikäli Astrid ei uskalla lähteä kustannuksia selvittämään, asiaa voidaan tietysti yrittää purkaa pieni pala kerrallaan. Ehdotankin, että aktiiviset valtuutetut omissa kunnissaan tekisivät valtuustoaloitteen, jossa pyytävät kunnalta selvitystä, kuinka paljon maahanmuutto aiheuttaa siellä kustannuksia. ”
Olli Immonen
Oulu
http://www.olliimmonen.net/108.html

starman

Suurin ongelma Maahanmuuton suhteen Vaasassa on sellainen, johon tavallinen pulliainen ei törmää. Siihen törmää poliisi. Ja ehkä siihen törmää myös joskus, jos asuu olympiakorttelissa. Tai jos liikkuu runsaasti Vaasan yöelämässä.

Hertta

Maahanmuuttajilla ja työläisillä on yhteiset edut

Maahanmuuttovastaisuudella peitetään todellisia ongelmia ja tietenkin myös niistä vastuussa olevia.
Pakolaisuuden ja muuttoliikkeiden suurimpia syitä ovat sodat, köyhyys ja ympäristötuhot. Pääsyy niihin ovat kapitalistinen voitontavoittelu ja imperialistiset sodat.

Pakolaisuus ja siirtolaisuus eivät ole vain jotain”muualla” aiheutuvaa, vaan seurausta samasta riistosta, jota suuryhtiöt harjoittavat myös Suomessa. Paperittomilla siirtotyöläisillä teetetään töitä jopa nälkäpalkalla. Suomessakin yksityinen pääoma kahmii jättivoittoja maahanmuuttajilla ja siirtötyöläisillä tettämällä töitä alipalkalla 7 päivää viikossa ja ilman työaikarajoituksia.

Toisaalta on omituista kun kehitysmaiden ihmiset eivät saa liikkua yli rajoen, kun suomalaisistakin toista miljoonaa asuu maahanmuuttajina muissa maissa.

Maahanmuuttopolitiikan ongelmien ratkaiseminen edellyttää politiikan suunnan muuttamista ja pääoman vallanrajoittamista. Tulevissa vaaleissa voidaan kääntää nykyinen oikeistolainen meno maassa vasemmalle, mutta se edellyttää myös joukkotoimintaa ay-liikkeeltä.


Urho

#2548
Kirja nykykapitalismista alastomana

Halpatyövoimankäyttö ei ole kehitysapua, vaan törkeää ihmisoikeisloukkausta. Hyvin kuvaava esimerkki tästä on Olkiluodon ydinvoimalatyömaa, jossa työskenteli vuosi sittten reilut 4000 työntekijää, joista suomalaisia vain parisataa. Työmaasta ja sen väestä on vaikeaa ottaa selkoa, koska vaihtuvuus on suurta.

Vuonna 2009 Suomeen muutti 26 000 ihmistä, näistä 843 pakolaista ja noin kuutisentuhatta turvapaikan hakijaa. Tähän lukuuun ei sisälly ulkomaiset siirtotyöläiset, jotka saapuvat Suomeen kuukausiksi, viikoiksi tai joskus jopa vain päiviksi. Tämän porukan lukumäärää ei kukaan tiedä varmudella sanoa. Viralliset arviot liikkuvat 35 000  ja 45 000 välillä. Pelkästään rakennusalalla on 30 000 työntekijää.  Jo on valtava joukko pääoman palkkaorjina.

Halpatyövoimasta ei oikeistonhallitsemissa medioissa eikä juurikaan julkisuudessa käydä keskustelua. Vaan pääasiassa yleensä maahanmuutajista, pakolaisista, turvapaikanhakijoista ja mahdollisista sosiaaliturvan väärinkäytöksistä.

Aiheesta on ilmestynyt kirja Näkymätön kylä. Kirja kertoo siirtotyöläisten asemasta Suomessa Into Kustannus on sen julkaisut 2010. Kirjan kirjoittaja Anna Kontula on suoraan työpaikalla ollut kokoamassa tietoja kirjaansa.

http://www.like.fi/kirjat/nakymaton-kyla

vaasalainen

Leif Sand vastaa:
Kommentit:
Palasin vuosilomalta 23.9. ja huomasin keskustelun maahanmuuttajista ja kansalaisaloitteenne kohtalosta.

Aloitteenne käsitellään kaupunginhallituksessa lokakuussa alkuperäisen suunnitelman mukaan.
Jonkin verran on ollut hankaluuksia saada riittävää perusaineistoa valmistelua varten.

Terveisin

Leif Sand

Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Jorma Kivimäki

Tiukkaa keskustelua käytiin eilen työperäisestä maahanmuutosta eduskunnassa. Jyrki-boy hieman hermostui.

http://www.youtube.com/watch?v=TbtuByKaMs4&feature=player_embedded

jali

Katainen ei näköjään tunne tavallista arkea,vaan sinisilmäisesti puolustelee hallituksen leväperäistä politiikkaa.

eklu

Kataisen pitäisi elää yksi kuukausi työeläkkeellä niin äkkiä muistelis mitä sai ostettus reilu 5v sitten ja nyt ei rahat meinaa riittää mihinkään, kaikkia veroja/polttoaineita/vuokria/yms. on nostettu mut eläke on se sama. Ne ei ymmärrä että kohta kansa nousee vastaan kuten ihan lähihistoriassa on tapahtunut, näin ei voida jatkaa, ei edes ilman mamuja.

herkkoo

Quote from: Tapio Parkkari on 28. 08. 2010 14:02

Tällä hetkellä minusta tuntuu siltä että keskustelu tässä foorumissa tapetaan silltä, että äänessä on lähinnä 2-3 ILta-Sanomista ja Ilta-Lehdestä copypastaavaa makukriittistä, joiden pastausten perusteella KOKO SIVUSTO voidaan osoittaa rasistiseksi.(!?)



Miten muuten tosiasioiden toteaminen voisi olla rasismia? Eikö tosiasioiden toteaminen ole kylmää realismia?

.


Risto Helin

Tämä herra Rajaniemi on kuin olisi eksynyt väärään seuraan (sosialistit ), edustaa hyvää oppositiopolitiikkaa ja vaikuttaa järkevältä. Mitä tulee noihin Iltalehteen ja Iltasanomiin niin ne eivät kyllä ole rasistisia ainakaan minun mielestä ja jos oikein ahtaasti ajattelee niin mörköjä voi nähdä vaikka missä.
veritas odium parit.

Jorma Kivimäki

Kari Rajamäki on entinen sisäministeri, kokenut SDP: n kansanedustaja eikä mitenkään väärässä seurassa.
Hän puhui kaksista työmarkkinoista, joita hallituksen kaavailut työvoiman saatuvuusharkinnan poistamisesta vain lisäävät.

Tässä jälleen esimerkki siitä, kuinka työperäisiä maahanmuuttajia kohdellaan.

http://www.pam.fi/?x16563=4735014&title=Pitki%E4+p%E4ivi%E4+ilman+lomia+CenCein+kylpyl%F6iss%E4

Original Wiik,

Quote from: Jorma Kivimäki on 08. 10. 2010 19:07

Hän puhui kaksista työmarkkinoista, joita hallituksen kaavailut työvoiman saatuvuusharkinnan poistamisesta vain lisäävät.


Tälläista ongelmaa ei olisi koskaan päässyt syntymään, jos työhön kohdistuvasta verotuksesta olisi voitu luopua. Tuo paras hetki oli yhdeksänkymmentä luvun alussa. Se olisi myöskin estänyt korporaatio politiikan jatkumisen ja sitä kautta velkaantuminen olisi estynyt.

Nyt tilanne on sellainen että vain kovan kärsimyksen kautta päämäärä on mahdollinen.

Suomalainen virkaeliitti jota kunnallisvirkamiehetkin osaltaan täydentävät on käynyt kalliiksi. Heitähän ei myöskään kahdet työmarkkinat häiritse, päin vastoin hyödyttävät jos kansalaiset näin auliisti ovat valmiita velkaantumisen kautta maksamaan nuo jäämättä saadut verot.

Ei pitäisi olla niin kovin vaikea hahmottaa mistä on kysymys. nm. Urhokin voisi kutsua tätä virkamiesten ihan omaksi henkilökohtaiseksi kapitalismiksi lainsäätäjän suosiollisella avustuksella. Hyvää äänestysintoa vain, kyllä he taas riittävän määrän edustajia saavat.

Markkinatalous ja kapitalismi ei todellakaan ole suomalaisen tavallisen ihmisen ja pienyrittäjän ongelma numero yksi, vaan pitkään jatkunut ja yhä ankarammaksi käynyt korporaatioiden käyttämä valta. Jätevesi asetus ja ihmisten liikuttelu asuinseuduiltaan turhan päitten,  on yksi ilmenemismuoto tässä vallankäytössä.
Velkaannuttaminen on tarkoituksellista, se nöyrryttää kansalaisia.

Tapio Parkkari

"Maahanmuuttoa on pidetty jo pitkään yhtenä ensi kevään eduskuntavaalien keskeisistä teemoista. Samaa viestii Iltalehden Taloustutkimuksella teettämä kysely.
Kyselyn mukaan iso osa suomalaisista saattaa vaihtaa puoluettaan sen maahanmuuttolinjan takia. Peräti kymmenen prosenttia vastaajista tekee sen varmasti ja yli kaksikymmentä prosenttia harkitsee vaihtavansa äänestämäänsä puoluetta.
Koska vaaleissa ratkaisevat pienet erot, tiettyjen äänestäjäryhmien vuoksi maahanmuutto voi Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö Juho Rahkosen mukaan saada ison painoarvon."
Kertoo iltalaehti 11.10. 2010

Kun tätä uutista vertaa keskusteluun, mikä foorumissa käytiin keväällä 2010 nimimerkkien Valittu ja Asianatuntija tulisi tarkistaa mielipiteensä.
Auta foorumin tunnetuksi tekemisessä.  Lähetä tästä ketjusta tieto kavereillesi "<b><i>Lähetä Aihe</i></b>" nappulasta.  Nappula on heti pohjaviivan alapuolella.

Matseman

QuoteMaahanmuuttoa on pidetty jo pitkään yhtenä ensi kevään eduskuntavaalien keskeisistä teemoista.

Tapio Parkkarin yllä olevaan viestiin haluan kommentoida hieman Ruotsin tilanteesta, sillä isot edellä, ja pienet perässä…

Juuri päättyneissä vaaleissahan maahanmuuttokriittinen puolue Ruotsidemokraatit saivat niin paljon ääniä, että he pääsivät Ruotsin valtiopäiville.

Itse " paikoin voimakaskin - debatti antaa helposti sen kuvan, että maahanmuuttopolitiikka todellakin oli erittäin tärkeä asia vaaleissa " ja olihan se tietenkin. Mutta kun kansan mielipiteitä tutkittiin hieman syvemmin, niin todettiin nopeasti että:

-   Ruotsidemokraattien tärkein kohta ohjelmassa oli juuri maahanmuuttopolitiikka.
-   Vain hieman alle 6% prosenttia (5.7) Ruotsin kansasta äänesti Ruotsidemokraatteja.
-   Ruotsidemokraatteja äänestäneistä 100% piti maahanmuuttopolitiikkaa tärkeimpänä kohtana.

Ja vähänkään asiaa seurannut pani merkille, miten kuumana keskustelu kävi ja miten paljon julkisuutta Ruotsidemokraatit saivat " pelkästään maahanmuuttopolititiikan näkökulmasta.

Mutta, kun tutkittiin valitsijoille tärkeitä asioita, näiden 94% keskuudessa, jotka eivät äänestäneet Ruotsidemokraatteja, saatiin aikaan lista asioiden tärkeysjärjestyksestä, jossa maahanmuuttopolitiikka sijoittui vasta sijalle 16.

Tässä listan 10 tärkeintä kohtaa:

1: Koulu (54 %)
2: Työllisyys (53 %)
3: Maan ekonomia (53 %)
4: Sairaanhoito (49 %)
5: Sosiaalinen hyvinvointi (46 %)
6: Oma ekonomia (41 %)
7: Vanhusten hoito (40 %)
8: Lasten hoito (38 %)
9: Tasa-arvo (37 %)
10: Ympäristö (34 %)

Siis suuresta julkisuudesta ja jokapäiväisistä otsikoista huolimatta, Ruotsin kansalle maahanmuuttopolitiikka ei mahtunut edes 10 tärkeimmän asian joukkoon, vaan listalta löytyi asioita, jotka ovat kansalle itselleen paljon tärkempiä. Minusta tämä on merkille pantavaa, varsinkin kun ottaa huomioon, miten suurta maahanmuutto on ollut Ruotsissa kautta aikojen, verrattuna Suomeen.

Maahanmuuttopolitiikasta keskustelu johtaa helposti tilanteeseen, jossa uskotaan, että asian merkitys kansantaloudelle on suurempi, kuin mitä se todellisuudessa on. 6 % Ruotsissa on sitä mieltä, että maahanmuuttopolitiikka on Ruotsille uhka. Tämä samaan aikaan, kun Ruotsi on selvinnyt EU:n maista parhaiten finanssikriisistä, Ruotsin kunnilla on budjeteissa ylijäämä, palkansaajien verotusta on pienennetty moneen otteeseen menneen kauden hallituksen toimesta ja kiinteistöveroa on pienennetty siten, että jotkut taloudet säästävät tässä vuodessa jopa kymmeniä tuhansia Ruotsin Kruunuja.

Mitä tärkeämmäksi maahanmuuttopolitiikka Suomessa nousee, sitä voimakkaammin se vie katseet kohdista, jotka ovat kaikkein tärkeimpiä kansalle itselleen. Sen huomaa helposti täälläkin, piskuisessa keskustelussa, jossa joidenkin ihmisten tärkein elämäntehtävä on kopioida negatiivista infoa maahanmuuttajista, perustarkoituksena ylläpitää negatiivista ja alentavaa keskustelua.

Eräiden tutkijoiden mukaan tämä on aika tavallinen ilmiö, varsinkin lamojen yhteydessä. Silloin nähdään helposti maahanmuuttopolitiikka syntipukkina ja joidenkin mielestä jopa avaimena takaisin hyvinvointiin " jos maahanmuuttopolitiikkaa kiristetään. Mitkään, eivätkä kenenkään laskelmat eivät tosin ole koskaan pystyneet osoittamaan, että esim. maahanmuuton täydellinen pysäyttäminen parantaisi kansan ekonomiaa, tai hyvinvointia.

Päinvastoin, joissakin tapauksissa maahanmuutto näkyy selvästi positiviisena. Jos lähdetään hakemaan selviä esimerkkejä, niin esim. Ruotsissa sijaitsevassa Katrineholmin kunnassa keskusteltiin tästä paljon yhdessä vaiheessa. Kunnan väkiluvun kasvu oli negatiivista ja laskettiin, että kunnan oli pakko lopettaa palveluja pidemmällä tähtäimellä. Mutta sen jälkeen, kun kunta alkoi ottamaan vastaan pakolaisia, yhteiskuntapalvelut kunnassa pystyttiin pitämään ennallaan ja niitä jopa lisättiin. Laskettiin myös, että pakolaisten vastaanotto vastaa heidän tulevaisuuden työvoimantarvetta. 

Tämän keskustelun yhteydessä todettiin myös, että maahanmuuttajien käsissä olevat yritykset työllistävät yli 200 000 ihmistä ja tukevat Ruotsin BNP:ä yli 35 miljardilla Ruotsin Kruunulla. Asioita, jotka unohdetaan helposti, kun kritisoidaan joitakin, jotka elävät pelkästään toimeentulotuen varassa.
Puunsärkijä ja Paskakasa. Tyypillinen kaksikielisen perheen tytär. Katkeroitunut "lund",  suomalaisen naisen kanssa sängyssä epäonnistunut hyväksyjä ja kaiken pahan pienentäjä. Katkera  , koneella päivät istuva pahansuopainen nilviäinen. Kukkulan kuningas

ilmarinen

Mamusaalemilla on perin naiivi mielipide ruotsalaisten mielipiteestä maahanmuuttoa kohtaan. Olen keskustellut monen ruotsalaisen kanssa ko. asiasta kahden kesken ja poikkeuksetta heillä on kielteinen asenne Ruotsin maahanmuutossa harjoittamaa politiikkaa kohtaan mutta keskusteluryhmän lisääntyessä suut sulkeutuvat.

Ruotsalainen yhteiskunta kyyristelee todella pahasti ylhäältä tulevien henkisten paineiden alla. Säälin tunne on voimakas ruotsalaisten puolesta, kun muistaa suomettumisen aikaa tällä puolen Pohjanlahtea ja suomalaisten kyyristelyjä, Neuvostoliittoa kohtaan.

Meillähän mamuhörhöt pyrkivät samaan vaatimalla kriminalisoimaan kaiken kielteisen arvostelun/keskustelun maahanmuuttoa kohtaan. 

En jatka kirjoittelua Mamusaalemin kanssa, kun opetettiin lapsena, että tyhjää tahkoa on turhauttavaa pyörittää.