Pikku Aasin nukketeatteri

Vaasapediasta
Versio hetkellä 28. marraskuuta 2014 kello 09.11 – tehnyt Vaasalainen (keskustelu | muokkaukset) (Ak: Uusi sivu: '''PIKKU AASIN NUKKETEATTERI - DOCKTEATERN LILLA ÅSNAN''' “Saamme ilolla esittää nukketeatterinäytelmän…” Italialais-suomalaisen nukketeatterimme toiminta alkoi kevä...)
(ero) ← Vanhempi versio | Nykyinen versio (ero) | Uudempi versio → (ero)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

PIKKU AASIN NUKKETEATTERI - DOCKTEATERN LILLA ÅSNAN

“Saamme ilolla esittää nukketeatterinäytelmän…”

Italialais-suomalaisen nukketeatterimme toiminta alkoi keväällä 2006 Etelä-Pohjanmaan Kulttuurirahaston myöntämän stipendin turvin. Nukketeatteri sopii kaiken ikäisille. Sadut, musiikki ja leikit ovat iättömiä.

Nukketeatteri on myös lähellä lapsen omaa maailmaa, lapsethan leikkivät läpi lapsuutensa. Leluilla on eri rooleja. Leikeissä on monenlaisia juonia ja ratkaisuja.

Nuken ja lapsen kohtaaminen nukketeatterissa tuottaa lapselle unohtumattomia elämyksiä,siinä on tietynlaista taikaa...

Toiminta

Tarinat, nuket, lavasteet ja musiikki syntyvät pääosin työryhmämme ideoimina ja toteuttamina. Lapsen ja leikin mielikuvitusmaailma kiehtoo meitä tavattomasti.

Esiinnymme päiväkodeissa, kouluissa, ulkoilmajuhlissa, erilaisissa tapahtumissa tai vaikkapa kotonanne syntymäpäiväkekkereillä. Ohessa esitellään näytelmiämme (esim. se minkä ikäisille lapsille esitys on suunnattu, tilan tarve sekä se, kuinka kauan lavasteiden pystyttäminen ja purkaminen vie aikaa). Myös yleisömäärä on mainittu, sillä jotkut nukketeatteriesitykset ovat pienimuotoisia, toiset taas sopivat isolle määrälle yleisöä. Pikkuaasi sanoo Ciao ja HI-OOOOOO.

http://www.pikkuaasi.org/fi/

Cosimo Galiano, Jenny Ekman ja Susanne Keinonen

http://www.pikkuaasi.org/fi/