Vaasan Asuntomessut

Started by vaasalainen, 20. 07. 2005 11:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Oiva Rikas

Messutalot vajoavat ja iso lasku uhkaa veronmaksajia, mutta sillä ei ole Pohjalaisen mukaan uutisarvoa, koska:

"Mies ajoi moposkootterilla humalassa Kauhavalla"

hakkeri

Repetitio est mater studiorum eli kertaus on opintojen äiti, vai miten se meni.  Tässä pieni retki asuntomeassuketjun juurille:

Liito-orava on peto
http://vaasalaisia.blogspot.com/2005/06/liito-orava-on-peto.html

Heikki Kouhi asuntomessuista
http://vaasalaisia.blogspot.com/2005/06/heikki-kouhi.html

Suvilahden asuntomessut
http://vaasalaisia.blogspot.com/2005/06/suvilahden-asuntomessut.html


präntööläinen

#842
Hyviä linkkejä lähimessuhistoriaan.

Messujen suunnittelusta vastannut Juhan Hallasmaa 9.5.2005:
QuoteAlueen kaavoitustyön pohjaksi on laadittu erilliset luonto- jarakennettavuusselvitykset, joita täydennetään kesän aikana. 

Menikö tämä pieleen? Olisi kiva nähdä ne rakennettavuusselvitykset. Ja mitä johtopätöksiä niistä vedettiin ja millä kompetenssilla? Kyllähän joku varoitti mutarannalle rakentamisesta...olisko ollut se "kehityksen" vastustaja?

korkokengät

Quote from: präntööläinen on 18. 09. 2007 20:08
Kyllähän joku varoitti mutarannalle rakentamisesta...olisko ollut se "kehityksen" vastustaja?

Se se just oli.

Kyllä muuten Kouhikin em. blogissaan 2005 aika monta kertaa piikitti juuri tätä kehityksen "jarrua".

Kuinkahan nyt suu pannaan? Kun pilkka kolahtaa näin rajusti omaan nilkkaan.

doctor

Olen huolissani viattomien rakentajien puolesta. Heidän olisi syytä harkita keskusteluryhmää ammattiauttajan kanssa. Yhteinen asianajaja voisi myös rauhoittaa. Syntynyt tilanne (suuri ja kallis unelma uhattuna) aiheuttaa vakavan uhan muuten tasapainoisen ja vahvankin ihmisen henkiselle tasapainolle.

pitsipöksy

Quote from: doctor on 18. 09. 2007 22:10
Olen huolissani viattomien rakentajien puolesta. Heidän olisi syytä harkita keskusteluryhmää ammattiauttajan kanssa. Yhteinen asianajaja voisi myös rauhoittaa. Syntynyt tilanne (suuri ja kallis unelma uhattuna) aiheuttaa vakavan uhan muuten tasapainoisen ja vahvankin ihmisen henkiselle tasapainolle.

Minä en ole mikään asiantuntija toisin kuin Doctor, mutta onnellisena omakotitalon omistajana tiedän minäkin jotain.

Ainakin sen kuinka raskas prosessi talon rakentaminen voikaan olla.
Me, pitsipöksy ja rakas raappahousunsa, rakensimme sentään kovalle maaperälle eikä ollut mitään vajoamisia tai edes niiden uhkia. Siitä huolimatta, myönnettäköön, perhesopu oli välillä koetuksella ja jos joku oli johonkin vajoamassa, niin sitten se.

En uskalla edes arvuutella, mitä olisi tapahtunut, jos mieheni olisi ollut Suvilahden messurakentajien housuissa!? Hui sentään!

Varmaan hän olisi lähtenyt Asuntomessuista päättäneitä virka- ja luottamusmiehiä edesvastuuseen jaagaamaan tai sitten pamauttanut kuulan omaan kalloonsa. On se semmoinen, sanoo nimimerkki Kokemusta on.

Don Giovanni

Jokainen tiedotusväline päättää tietysti itse uutisaineistonsa sisällöstä.  Ihmettelen kuitenkin että miksi Suvilahden asuntomessualueella kairaukset suorittanutta Erkki Lauttamusta ei ole valtamediassa kuultu.  Hän on kuitenkin ”avaintodistaja” jos joskus niin pitkälle mennään.

Lauttamus on varmasti tunnollisena virkamiehenä toimittanut kairauksen tulokset esimiehensä Anna-Liisa Koskimäen kautta edelleen asuntomessuyhtiölle ja tiedot ovat ilmeisesti kiertäneen myös rakennustarkastaaja Eija Muttonen-Mattilan kautta.

Se, mitä tässä vaiheessa on tapahtunut on mielenkiintoinen kysymys.  Ehkä tulokset ovat jatkaneet kiertoaan, ehkä niitä on tutkittu, ehkä ei.  On jopa olemassa mahdollisuus että aivan kaikkiin kairauksen tuloksiin ei ole kiinnitetty rittävästi huomiota, vaikka neolisikin havaittu.

Mitä todella tapahtui saattaa olla kiven alla.

pillipiipari

Quote from: Oiva Rikas on 18. 09. 2007 20:08
Messutalot vajoavat ja iso lasku uhkaa veronmaksajia, mutta sillä ei ole Pohjalaisen mukaan uutisarvoa, koska:

"Mies ajoi moposkootterilla humalassa Kauhavalla"

07.09. Pohjalainen kertoi talojen vajoamisesta, siitä mitä nyt tehdään ja kuka kaiken maksaa.

Pitäisikö lehden nyt uutisoida myös kaikki kylillä ja tällä foorumilla pyörivät huhutkin?

Into Poika

Lehden ei tietenkään tule julkaista suoria sitaatteja tällaisesta kansalaiskeskustelusta, vaikka se voisi toki juttuja värittääkin. 

Sen asemasta lehti voisi toimia journalistisesti ja suorittaa omia tutkimuksia.  Nyt lehti ilmeisesti jää odottomaan viranomaiskutsua lehdistötilaisuuteen.

Täällä joku kirjoitti, että "saappaaat jalkaan ja kartsalle".  Se on hyvä neuvo jokaiselle toimitukselle.
Minäkin kuulun niihin, joiden mielestä  Vaasan Ravirata kuuluu ihmisille.

Oiva Rikas

Quote from: pillipiipari on 19. 09. 2007 05:05
Pitäisikö lehden nyt uutisoida myös kaikki kylillä ja tällä foorumilla pyörivät huhutkin?

Into Poika ehtikin jo vastata kysymykseesi.

Sandviken

Quote from: pillipiipari on 19. 09. 2007 05:05
Quote from: Oiva Rikas on 18. 09. 2007 20:08
Messutalot vajoavat ja iso lasku uhkaa veronmaksajia, mutta sillä ei ole Pohjalaisen mukaan uutisarvoa, koska:

"Mies ajoi moposkootterilla humalassa Kauhavalla"

07.09. Pohjalainen kertoi talojen vajoamisesta, siitä mitä nyt tehdään ja kuka kaiken maksaa.

Pitäisikö lehden nyt uutisoida myös kaikki kylillä ja tällä foorumilla pyörivät huhutkin?


Tämä on kaupungin kuumin puheenaihe kaikissa kahvipöydissä, myös naisten. Vasabladet oli tämän päivän lehdessä haastatellut Suomen Asuntomesujen johtajaa, joka tuntui ennakoivan ettei kaikki talot ole valmiina ensi kesänä. Se kuulemma on pikemminkin sääntö kuin poikkeus.

Asiasta päävastuussa oleva Lonka kirjoittaa Pohjalaisessa, ilmeisesti kiertäen asiaan liittyen, että pessimistit ovat tyhmiä ja postiiviset viisaita.

Eikös se ollut niin, että Lonkakin ensiksi vastusti asuntomessujuja näin kiireisellä aikataululla (=oli pessimisti ja tyhmä) mutta sitten muiden painostuksesta muuttui postiiviseksi ja viisaaksi?

sähköjänis


Tapio Osala

Suomen Asuntomessujen kehittämisjohtaja Oiva Hildén oli Vasabladetin (19.9.2007) haastattelussa toiveikas.

QuoteHildén ser inga större problem för Vasas del.
-Vi har lera överallt i landet och den dyker upp lite här och var också på bostadsmässområden. Som tur är behövs ingen ny innovation för att bygga där det finns lera i grunden. Det problemet har vi löst för länge sedan, säger Hildén.
Hildén var byggnadschef i Jakobstad innan han efter bostadsmässan 1994 anställdes av Finlands bostadsmässa och har lång erfarenhet av byggnadsteknik.
-Det är onödigt att spekulera i hur man borde ha gjort med markundersökningar på området i Sunnanvik. Nu vet vi var det finns lera och sedan är det bara att hantera den och påla grunden så att de som ska bo på området känner sig trygga. Problemet kan lösas utan att mässan äventyras.
Han är glad över att han inte har behövt blanda sig i arbetet och har inte besökt området sedan för drygt ett år sedan.
Det har aldrig hänt att en bostadsmässa inte har öppnats på utlovat datum. Däremot har det ofta hänt att alla hus inte har varit färdiga.

Nyt hänen mukaansa tiedetään missä sitä savea on ja nyt vaan palutetaan, jotta rakentajat tuntevat olonsa turvalliseksi.

Yhtä minä maallikkona vielä ihmettelen. Kun kaivantoon, jonka pohjalle siis sitä savea jäi, ajettiin kivenlohkareita ja vasta sitten hienompaa mursketta, niin kuinka se paalutus onnistuu kun paalu tietysti törmää noihin kiviin? Kun talo on jo vesikatossa, niin kuinka se paalutus sinne talon alle oikein käytännössä tehdään?

Olisiko täällä sen verran maanrakennustaitoisia, että voisivat tuon minulle seilittää?


Heikki Lamminmäki

Asuntomessualueelle rakennettujen kiinteistöjen ongelmat tulevat jatkumaan tehtiinpä nyt mitä tahansa.  Alueelle on rakennettu ”salaojaverkosto” joka kuivattaa aluetta, jolloin maanpinta laskee. Salaojaverkosto muodostuu kaikesta siitä massanvaihdosta joka on alueelle tehty kunnallistekniikan toteuttamiseksi ja rakennusten pohjauksissa.  Murskekerrokset katkaisevat kapilaarisen veden nousun. Tämä johtaa kutistumisilmiöön, jota kutsutaan maanvajoamiseksi, eli maamassat tiivistyy. Tämän on jokainen kovanmaan rakentajakin havainnut omalla kotipihallaan pienessä mittakaavassa.

Ne talot jotka nyt joudutaan jälkikäteen paaluttamaan joutuvat vaikeuksiin putkiston kanssa. Maa ympäristössä vajoaa ja paalutettu rakennus pysyy samalla korkeudella. Viemärit irtoaa liitoksistaan ja vesijohto katkeaa. Tämän estämiseksi olisi alun perin pitänyt kiinteistön viemärit ripustaa talon laattaan haponkestävin ripustimin, sekä paaluttaa tonttijohdot ja katuviemärit. Tämä ohje annettiin maaperätutkimuksessa.  Siinä jopa velvoitettiin suorittamaan paalutukset yhtä aikaa kadulle ja tontille.  Tämä siitä syystä, että jälkipaalutus voi aiheuttaa vaurioita aiemmin rakennetulle kunnallistekniikalle.

Kustannukset jotka asuntomessujen rakenneratkaisuissa on tehty väärin olettamuksin, muodostuvat rahallisesti korkeiksi. Rakentajien henkisiä vaurioita ei voi edes korvata. Kaupungin maine tässä ”infran” rakentamisessa ei suurta lisäystä tule saamaan.  Joka tapauksessa ratkaisut täytyy löytää yhteisesti. Tässä tarvitaan Vaasan kaupungin täydellistä vastuunkantoa. Kaupunki maksakoon viulut. Täten voidaan vielä pelastaa se mikä pelastettavissa on. Rakentajien lompakoista ei vääriä ratkaisuja pidä kattaa.

PS: Paalutusta eivät pikkukivet haittaa. Ongelmaksi nousee paalutuksen aiheuttamat maamassojen värähtelyt.

Oiva Rikas

MTV3 tänään klo. 20.00

http://www.mtv3.fi/uutiset/45min/jaksot.shtml?562498

Ei koskettane suoranaisesti ensi vuoden messuja, mutta aihetta kuitenkin.

EX-Vaasalainen

#855
Tässä linkki rakentamisen saloihin paalutus ymm.


http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/Suorakanava/kysyniinvastaamme/viestit/17760.htm

Pihani näyttää painuneen " mikä neuvoksi?

Painuminen on yleensä mahdollista vain pehmeikköalueilla. Painumisen suuruus ja nopeus riippuvat pohjasuhteista (painuvan maakerroksen paksuudesta ja ominaisuuksista) ja kuormituksen suuruudesta. Saven painuminen on kuin pesusienen kasaan puristuminen, osa savessa olevasta huokosvedestä puristuu ulos, kuten sienessä tapahtuu sitä puristettaessa. Painuman suuruus on yhtä suuri kuin veden poistuma. Prosessi on hidas ja kestää paksulla savikolla kymmeniä vuosia koko ajan hidastuen.



Yleisin syy pihan (saven) painumaan on maan pinnalle sorasta tehty täytemaakerros. Toinen syy on pohjaveden alentuminen, jolloin saveen kohdistuu nosteen pienenemisen takia kuormitus saven omasta painon lisäyksestä. Muitakin syitä löytyy, mm. kasvit kuivana kautena haihduttavat pintasavikosta vettä.



Painuman todellisen syyn selvittäminen edellyttää usein asiantuntijan selvityksiä sekä painumamittauksia. Katso myös mitä on neuvottu kohdassa Minkälaista maata on tontillani.

http://www.hel.fi/wps/wcm/resources/file/eb7b904d4713fcd/UKK2.htm

Tapio Osala

Quote from: Heikki Lamminmäki on 19. 09. 2007 07:07
PS: Paalutusta eivät pikkukivet haittaa. Ongelmaksi nousee paalutuksen aiheuttamat maamassojen värähtelyt.
Ne alimmat ovat kunnon lohkareita, suurrimmat  kuution suuruisia. Niitähähän oli siinä Ahvensaaren P-paikallakin pari vuotta töllisteltävänä. Kuinka teräspaalu sen lävistää? Jos ei lävistä, niin eikö se lohkare painu saveen?

Oiva Rikas

Rakentaminen itsessään on sellaista hauskaa Pelle Peloton "hommaa, jossa lähes jokaiseen ongelmaan on ratkaisu. Suunnittelussa ja toteutuksessa olisi kuitenkin hyvä toimia siten, että ei tarvitsi turvautua näihin erikoisratkaisuihin, jotka aina nostavat hankkeen hintaa. Varsinkin silloin pitää olla erityisen varovainen, jos on pienikin epäilys siitä, kuka vastaa ja kuka maksaa.

Pikkukivet eivät tosiaan haittaa paaluttamista. Mikäli kuitenkin on pelko, että haittaa, niin esimerkiksi teräsputkipaalu on mahdollista asentaa lyömisen sijaan poraamalla. Paaluputki porataan maakerrosten läpi noin puoli metriä kallioon ja injektoidaan sementtilaastilla kiinni. Simppeli juttu, mutta maksaa.

Tapio Osala

Quote from: Oiva Rikas on 19. 09. 2007 09:09
teräsputkipaalu on mahdollista asentaa lyömisen sijaan poraamalla. Paaluputki porataan maakerrosten läpi noin puoli metriä kallioon ja injektoidaan sementtilaastilla kiinni. Simppeli juttu, mutta maksaa.


Anteeksi nyt, että maallikkona tällaisia kyselen (on nimittäin pieni epäilys, että valtuustolta vielä lisärahaa tästä syystä anotaan).
Jos olen oikein ymmärtänyt niin siellä liejun/saven alla on moreenikerros eikä mitään kalliota. Kerrokset ovat ylhäältä alas talon alla näin: murske-louhos-savi/lieju-moreeni. On kai sitten oikein kiviporalla porattava niiden kalliolohkareidenkin läpi? Montako porausta pitää taloa kohden tehdä ja kuinka se tehdään talojen alle kun talo on jo vesikatossa?
Joitan arvioita oli kai kustannuksista. 50 000-70 000 ,/talo, vai muistanko oikein? Ilmeisesti kaikki 19 taloa näin käsiteltävä kun Suomen Asuntomessujen edustaja näin sanoi tänään Vbl:ssa:
Quotede som ska bo på området känner sig trygga. Problemet kan lösas utan att mässan äventyras.
Onko hinta sitten yhteensä 950 000 - 1 330 000 ja tätäkö Heikki Lamminmäki on sälyttämässä veronmaksajille?HL:
QuoteTässä tarvitaan Vaasan kaupungin täydellistä vastuunkantoa. Kaupunki maksakoon viulut.
Messupäällikkö Ullakko on kuitenkin sanonut, että maanrakennusurakoitsija on ottanut virheen kannettavakseen ja maksaisi nämä "viulut".

Oiva Rikas

Quote from: Tapio Osala on 19. 09. 2007 11:11
Anteeksi nyt, että maallikkona tällaisia kyselen (on nimittäin pieni epäilys, että valtuustolta vielä lisärahaa tästä syystä anotaan).
Jos olen oikein ymmärtänyt niin siellä liejun/saven alla on moreenikerros eikä mitään kalliota. Kerrokset ovat ylhäältä alas talon alla näin: murske-louhos-savi/lieju-moreeni. On kai sitten oikein kiviporalla porattava niiden kalliolohkareidenkin läpi? Montako porausta pitää taloa kohden tehdä ja kuinka se tehdään talojen alle kun talo on jo vesikatossa?

Ei hajuakaan! Tuo tulee jonkun rakennusinsinöörin / suunnittelijan epäkiitolliseksi tehtäväksi. Homma tulee perustumaan harkintaan, kokemukseen ja varmaankin P. Pelottoman innovatiiviseen ajatteluun. En ole ennen kuullut taloja paalutettavan vesikattovaiheessa, mutta pakko vain toivottaa ihan vilpittömästi onnea hankkeelle.

En kadehdi rakennuttajia, jonka talot saavat jo rakennusvaiheessa sananmukaisesti syteen ja saveen menneen projektin maineen. Sillä voi olla pitkäaikainen vaikutus jälleenmyyntihintoihin ja talojen haluttavuuteen.

Heikki Lamminmäki

Asuntomessualueen lopullista kustannusta ei tiedä kukaan. Varmaa on vain se, että "taikasanalla" asuntomessut on kaupungimme eri toimintasektoreilla ammennettu euroja. Nämä kaikki heti seis ja selvitetään kokonaiskustannukset. Jokatapauksessa jonkinlainen arvio on saatava aikaiseksi. Nykyisellä toimintamallilla ei voida jatkaa, jossa piikki on auki kaikenaikaa.

Mitä tulee korjaavien toimenpiteiden kustannusten muodostumiseen, niin avainasemassa on maaperän todellinen rakenne. Tämä on selvitettävä ensin ja sen jälkeen muodostuus kustannukset. Voi löytyä edullinen vaihtoehto, josta on esimerkkejä olemassa. Esimerkiksi Legasora ratkaisu jollaisesta on kokemuksia myös Suomessa.


Heikki Lamminmäki

Kiinteistöjen vajoaminen pehmeillä maa-alueilla ei todellakaan ole harvinaista ja korjaustoimenpiteitä on runsaasti tarjolla. Turussa, taudin lisäksi on riesana kerrostalojen painumat. Siellä korjaavat toimenpiteet tehdään teräspaalutuksella, joka on arvokas toimenpide, mutta niin on rakennuskin. Tunnen myös tapauksia Turusta jossa kallistuvien rivitalojen alle on ruiskutettu uretaania.  Edellistä huomattavasti edullisempi ja sopii kevyisiin kohteisiin.

Tänä konstia käytettiin Vaasassa Lentokentäntien varressa olevaan entiseen huoltoasemaan. Siellä korjaustoimia tehtiin kahdella eri kerralla. Eikä nämä kustannukset pilviin nousseet. 

Jote konsteja on, ja kun konstit loppuu, otetaan käyttöön keinot. Pääasia on kuitenkin hyvä lopputulos, mutta ei rakentajan kustannuksella, vaikka heillä nimi onkin varsin tiukan sopimusehdon alla.

präntööläinen

SYYLLINEN! kuten aikaisemminkin mainitsin niin syntipukki pitää löytää. Ja alkaa jo polttaa... Jo kahdessa mediassa on Ullakko syyllistänyt "valittajia" eli tarkoittanee ympäristöseuraa. Nyt Hesarissakin. Eikös se ollutkaan niin, että työt alkoivat ja jatkuivat keskeytyksettä (mitä nyt muutama tunti) kaikista valituksista huolimatta täydellä höyryllä? Muistanko väärin?

Tapio Osala

Pingviinien saunanlauteilla kuulee kansanviisauksia, myös asuntomessuista.

Tämä on mielestäni harkinnan arvoinen idea.

Unohdetaan ensi kesän messut. Korvataan rakentajille heidän kulunsa ja autetaan uuden tonitn hankkimisessa. Asetaan painopenkereet tonttien päälle (talot tietysti ensiksi puretaan) ja rakennetaan sitten muutaman vuoden päästä kun painuminen on loppunut.

Halvin ratkaisu veronmaksajille ja vähiten raastava rakentajille?

Esc

Quote from: Tapio Osala on 19. 09. 2007 19:07

Unohdetaan ensi kesän messut. Korvataan rakentajille heidän kulunsa ja autetaan uuden tonitn hankkimisessa. Asetaan painopenkereet tonttien päälle (talot tietysti ensiksi puretaan) ja rakennetaan sitten muutaman vuoden päästä kun painuminen on loppunut.

....ja tehdään koko alueesta "Suuri Nykytaiteen Luonnonpuisto".

Pällistelijöitä voisi tulla kaukaakin ihmettelemään. Oiva matkailuvaltti?

EX-Vaasalainen

Lainaus Tapio Osala

QuoteKorvataan rakentajille heidän kulunsa ja autetaan uuden tonitn hankkimisessa

Onhan jokaisella rakentajalla vakuutukset näihin kohteisiin kuten urakoitsijoillakin.

Pannaanpas vakuutusyhtiöt töihin ennen veronmaksajien euroja.

Tapio Osala

Kyllä nyt vahvasti alkaa näyttämään siltä että suuret lisäsummat (=paalutukset poraamalla louhoksen läpi jo valettujen talopohjien alle) ovat kaatumassa veronmaksajien niskaan jos aiotaan messuaikataulussa pysyä.



Heikki Lamminmäki

Nukutaan nyt yhden yön yli, sillä huomenna torstaina suuri raati johon kuuluu myös Jorma Pitkämäki kokoontuu miitinkiin asuntomessujen tiimolta. Tämän jälkeen kutsutaan asuntomessujen rakentajat kuulemaan suuren konklaavin lääkkeet asian ratkaisemiseksi.

Joten maassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto. Jos tahtoa riittää! Mutta riittääkö kyky myöntää virheet?

Professional

Quote from: EX-Vaasalainen on 19. 09. 2007 19:07


Onhan jokaisella rakentajalla vakuutukset näihin kohteisiin kuten urakoitsijoillakin.

Pannaanpas vakuutusyhtiöt töihin ennen veronmaksajien euroja.

Vakuutusyhtiöt eivät ota mitään osaa väärin rakennettujen talojen korvauksiin,
ei myöskään väärinperustettujen pohjaratkaisujen aiheuttamiin vahinkoihin,
eikä luonnonvoimien aiheuttamiin vahinkoihin..

                             Ikävä kyllä.

Tapio Osala

#869
Quote from: Heikki Lamminmäki on 19. 09. 2007 19:07

Mutta riittääkö kyky myöntää virheet?

Niinpä: STT  oli haastatellut Keijo Ullakkoa  ja jutussa sanottiin " Messualueesta tehdyt valitukset viivästyttivät rakentamista, ja koko messujen järjestäminen oli jo vaakalaudalla."

Jos oikein muistan niin työt olivat kekeytyksissä vain pari tuntia kun rakennustarkastaja, poliisi ja ympäristöseuran edustaja paikan päällä selvittivät tilannetta. Muuten työt jatkuivat keskeytyksettä.

Kyllä nähdäkseni koko sopan pääsyy on juuri se minkä takia akj Lonkakin aluksi vastusti Asuntomessuja. Liian tiukka aikataulu.
Siitä joudutaan nyt maksamaan erittäin kalliisti. Sekä rahaa että imagotappiota.

Se on ikävää jos syyttömät joutuvat kärsimään kohtuuttomasti, vilpittömät rakentajat ja totuuden puhujat (geoinsinööri).

Moderaattori

Asuntomessut järjestävät huomenna torstaina iltapäivällä lehdistötilaisuuden.  Sen aiheena on maaperätutkimuksen tulokset.

Oiva Rikas

Quote from: Moderaattori on 19. 09. 2007 20:08
Asuntomessut järjestävät huomenna torstaina iltapäivällä lehdistötilaisuuden.  Sen aiheena on maaperätutkimuksen tulokset.

Mielenkiintoista kuulla, miten asioita selitellään esimerkiksi suhteessa Erkki Lauttamuksen kertomaan. Lauttamus taitaa olla ainut, joka nauttii "suuren yleisön" luottamusta tässä kysymyksessä.

Taitaa tulla melkoinen "pelastetaan-imagosta-mitä-pelastettavissa-on" -tapahtuma.


Esc

Ehkäpä paikallinen P myös uutisoi aiheesta perjantaina.

Ihmettelen kyllä, miksi edes "tekstaten"-palstalla ei kommentoida aiheesta.

Tapio Osala

Tuli vielä mieleen tuosta Pingviinisaunalla heränneestä ajatuksesta:

Rakentajille voisi olla reilua tarjota mahdollisuus vetäytyä koko hankkeesta (kun käy ilmi että he ovat täysin viattomia tilanteeseen).

Minua hieman ihmetyttää kuinka rakentajat ovat voineet tämän ehdon hyväksyä kun alueen perustamistyöt jo oli tehty:
"Vuokralainen vastaa rakennushankkeen toteuttamiseen liittyvistä maaperätutkimuksista ja rakennuksen perustamistavasta. "

pyssy

Ihmettelen myös miksi tästä asiasta ollaan näin hiljaa paikallisessa lehdessä. Onko suut tukittu messu organisaation toimesta ? Tutkiva, utelias journalismi olisi tarpeen !

pitsipöksy

Quote from: Moderaattori on 19. 09. 2007 20:08
Asuntomessut järjestävät huomenna torstaina iltapäivällä lehdistötilaisuuden.  Sen aiheena on maaperätutkimuksen tulokset.

9.6.2005 Jussi Hallasmaa kirjoitti tämän fioorumin Blogissa mm. seuraavasti:
"Laaja valmistelu
Alueen kaavoitustyön pohjaksi on laadittu erilliset luonto- ja rakennettavuusselvitykset, joita täydennetään kesän aikana."

Julkistetaanko nyt siis vuodelta 2005 peräisin olevia rakennettavuusselvityksiä = maaperätutkimuksen tuloksia?
Missäs niitä on nämä reilut kaksi vuotta piiloteltu?

pitsipöksy

Quote from: Esc on 19. 09. 2007 21:09

Ihmettelen kyllä, miksi edes "tekstaten"-palstalla ei kommentoida aiheesta.

Syyhän on päivänselvä. Pohjalaisen toimitus on joutunut Sensuuri- trombin silmään.

Sitä paitsi Pohjalainen ja kaupungin Töpeksijöiden Herra-klubi syövät samasta pöydästä.

Don Giovanni

#877
Tämän kirjoittaminen on naivia ja utopistista mutta teen sen kuitenkin.  Asuntomessut ovat foorumikeskustelun mukaan olleet olemassa vuoden 2005 kesäkuun alusta lähtien.  Tänä aikana asiasta on kirjoitettu puolesta ja vastaan.  Nyt viime aikojen tapahtumien seurauksena äänessä ovat olleet vain vastustajat tai kriittiset.

Tässä olisi nyt erinomainen paikka aidolle ja avoimelle, todelliselle kansalaiskeskustelulle.  Nyt pitäisi virkamiesten ja luottamusmiesten tulla avoimesti kansan pariin.  Tällainen kansalaisfoorumi kuin tämä, on harvinaista herkkua.  Sen mahdollisuuksia ei saa jättää käyttämättä.

Vaasa voisi näyttää esimerkkiä myös kaupunkina, jossa ensimmäisenä  Suomessa virtuaalimaailma tulee osaksi todellista päätöksentekoa.  Tämä hän olisi vain sopusoinnussa sen kanssa, mitä eri komiteat ovat  pohtineet ja mitä EU:kin suosittelee.

Aloitetaan uusi aikakausi täällä.

(Nyt vasta huomaan  miten naivi ja utopistinen olen)

Oiva Rikas


© |YLE| Pohjanmaan uutiset 20.09.2007 päivitetty klo 16:07:43

Vaasan asuntomessualueen rakennusvalvonta on ollut puutteellista. Projektipäällikkö Keijo Ullakon mukaan alusta lähtien on tiedetty, että maaperässä on savea kahdeksan metrin syvyyteen asti. Näin syvälle ei kuitenkaan ole kaivettu.
Ullakko myöntää, että kaupungin vastuulla olevassa rakennusvalvonnassa on tapahtunut virheitä. Kallistumista on havaittu vain yhdellä tontilla, mutta löytyneen savikerroksen vuoksi viisi taloa joudutaan paaluttamaan.

Paalutuksen hintaa ei osata arvioida, mutta rakentajaperheille ei asuntomessujen mukaan koidu asiassa lisäkustannuksia. Asian tekninen selvittäminen sekä Vaasan kaupungin ja maarakennusurakoitsija Veljekset Risbergin väliset vastuukysymykset ovat tällä hetkellä käsittelyn alla.

Ploppsi

Quote from: Oiva Rikas on 20. 09. 2007 14:02


Paalutuksen hintaa ei osata arvioida, mutta rakentajaperheille ei asuntomessujen mukaan koidu asiassa lisäkustannuksia. Asian tekninen selvittäminen sekä Vaasan kaupungin ja maarakennusurakoitsija Veljekset Risbergin väliset vastuukysymykset ovat tällä hetkellä käsittelyn alla.


Uskaltaako joku lyödä vetoa siitä etteikö urakoitsija kävele ulos tilanteesta kuin koira veräjästä...
Ja kaikki kaatuu kaupungin maksettavaksi...