Poliisilla on asiaa

Started by vaasalainen, 07. 06. 2011 19:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vaasalainen

Poliisi pyytää vihjeitä tästä Laihialla varastetusta autosta:
http://bit.ly/UCmgQj
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

toisen luokan kansalainen

14.11.2012

Kaksi henkilöautoa kolaroi aamulla kello 7 jälkeen Asemakadun ja Rauhankadun risteyksessä Vaasassa. Asemakatua etelän suuntaan ajanut kuljettaja laiminlöi väistämisvelvollisuuttaan risteyksessä ja kolaroi oikealta, Rauhankadulta tulleeseen autoon. Molemmat autot vaurioituivat kolarissa mutta henkilövahinkoja ei syntynyt.

Kello 10 jälkeen sattui kahden henkilöauton peräänajo Konepajankadulla Vaasassa. Toisen auton takaa tullut autoilija ei huomannut edessään ajaneen auton pysähtyneen Vöyrinkadun risteyksen liikennevaloihin, vaan törmäsi tähän. Autoihin tuli vaurioita ja edessä ajaneen auton kuljettaja valitti niskakipuja.

Kristiinankaupungintiellä Närpiössä tapahtui henkilöauton ojaanajo tänään 12 aikoihin. Kuljettaja oli säätänyt radiota ajon aikana ja menettänyt ajoneuvon hallinnan. Auto oli katkaissut sähkötolpan ennen kun matka päättyi ojanpohjalle. Kuljettaja kuljetettiin ambulanssilla terveyskeskukseen tarkistettavaksi. Auto vaurioitui kauttaaltaan.

18.30 aikana illalla törmäsi kaksi henkilöautoa samaan valkohäntäpeuraan Maalahdessa, Rantatiellä. Kuljettaja ajoi henkilöautolla Vaasan suuntaan, kun yllättäen vasemmalta tielle juoksi peura ja törmäsi autoon. Peura jäi kuolleena tiellä vastaantulevalla kaistalla. Samanaikaisesti lähestyi toinen auto Vaasan suunnasta. Kuljettaja ei huomannut peura ajoissa ja ajoi sen päällä. Molemmat autot vaurioituivat.


toisen luokan kansalainen



Vaasan Kappelinmäentieltä on varastettu Yamaha moposkootteri 10-11.11 välisenä aikana. Skootterin rekisterinumero on 29-LBB

toisen luokan kansalainen


14.11.2012

Metallityöfirman tuotantotiloihin Vähäkyrön Kirstantiellä murtauduttiin 13.11 aamuyöllä kello neljän aikoihin. Tekijät olivat varastaneet kalliin hitsauslaitteen ja useita pora- ja hiomakoneita. Firman valvontakamerat olivat tallentaneet tapahtuman ja tekijät, kaksi kolmekymppistä miestä Vaasasta, on saatu kiinni ja heitä epäillään varkaudesta. Varastetut tavarat on saatu takaisin.

toisen luokan kansalainen

15.11.2012

Pohjanmaan poliisilaitoksen 9.10.2012 aloittama esitutkinta koskien mm. ihmiskauppaa pohjanmaalaisessa kasvihuoneyrityksessä, on saatu valmiiksi ja saatettu syyttäjälle syyteharkintaan. Esitutkinta sisältää yhteyksiä ulkomaille, jotka ovat edellyttäneet kansainvälistä oikeusapua. Esitutkinta kattaa 7 asianomistajaa Vietnamista. Yrityksessä toiminut työharjoittelussa oleva työnjohtaja on edelleen vangittuna.

toisen luokan kansalainen

15.11.2012

Valtatie 8:lla Långåminnessä sattui ambulanssin ja henkilöauton välinen peräänajo klo 16:45. Ambulanssi oli ollut matkalla Vaasaan kun kuljettaja ei ajoissa huomannut, että edellä kulkeva henkilöauto oli kääntymässä vasemmalle Maalahden keskustan suuntaan seurauksella, että ambulanssi törmäsi henkilöauton perään.

Ambulanssissa oli tapahtumahetkellä yksi potilas. Sairaankuljetus ei ollut kiireinen, eikä hälytysajossa. Törmäyksessä loukkaantui ambulanssin takaosassa työskennellyt sairaanhoitaja. Potilaalle ei tullut törmäyksestä vammoja. Myös ambulanssin kuljettaja loukkaantui lievästi. Henkilöautoa kuljettanut mies ei loukkaantunut.

toisen luokan kansalainen

18.11.2012 yöllä 20-vuotias mies pahoinpiteli ravintolassa toista saman ikäistä miestä Vaasan keskustassa. Pahoinpidellylle tuli tapahtuneesta vammoja kasvoihin. Poliisi tutkii tapausta pahoinpitelynä. Samana yönä samassa ravintolassa epäillään 25-vuotiaan naisen juomalasiin laitetun ”tyrmäystippoja”. Poliisi tutkii tapausta pahoinpitelynä.

Samana yönä Kristiinankaupungin keskustassa syntyi nyrkkitappelu kahden miehen välillä ravintolan edustalla. Toiselle miehistä tuli tappelun seurauksena vertavuotava haava kasvoihin.

Myös Laihian keskustassa kahdelle nuorelle miehelle syntyi erimielisyyttä, minkä seurauksena 20-vuotias mies pahoinpiteli toista. Poliisi tutkii tapausta pahoinpitelynä.

vaasalainen

Omakotitaloon murtauduttu Huutoniemellä.
19.11.2012

Sepänkyläntiellä Vaasassa murtauduttiin omakotitaloon viime yönä. Talon asukkaat heräsivät ääniin kello 05.30 aikoihin ja huomasivat yhden henkilön liikkuvan talossa ja poistuvan sieltä. Paikkoja oli pengottu talossa. Tarkempaa tietoa varastetusta omaisuudesta ei vielä tällä hetkellä ole, mutta ainakin yksi lompakko on viety.

Tapaukseen liittyviä havaintoja voi ilmoitta poliisille numeroon 071 87 49411 tai rikostorjunta.pohjanmaa@poliisi.fi

Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

toisen luokan kansalainen

Quote from: vaasalainen on 19. 11. 2012 10:10
Omakotitaloon murtauduttu Huutoniemellä....Sepänkyläntiellä

Poliisilla kohtalaisen heikko paikallistuntemus. Kyseessä lienee Purola. Ei Huutoniemi.

Henry Eklund

Voi ilon päivää jos meille tulis, koira olis viikon tyytyväinen enkä kerro mitä mä olisin tehnyt. Tilasin vielä hälyttimen keittiön lasii ja eh laitan ruutuun leksa ikkunan mista ei sotilaskiväärin luotikaan tule läpi niin viimeinenki reikä on tukossa.
Kipu kasvattaa muttei opeta elämään kunnolla.

vito

Quote from: Henry Eklund on 19. 11. 2012 11:11
Voi ilon päivää jos meille tulis, koira olis viikon tyytyväinen enkä kerro mitä mä olisin tehnyt. Tilasin vielä hälyttimen keittiön lasii ja eh laitan ruutuun leksa ikkunan mista ei sotilaskiväärin luotikaan tule läpi niin viimeinenki reikä on tukossa.

Onko kukaan katsonut televisiosta "maailmanlopun odottajat" ohjelmaa? siinä ihmiset varautuu... lähinnä amerikoissa ...maailmanloppuun mitä perusteellisimmin. tekevät säilykkeitä ja hommaavat aseita ja tekevät poteroita. hiukan riippuen minkälaista "maailmanloppua" odottavat. amerikan tyyliin tietenkin äärimmäisen ylimitoitetusti.

Nää Henryn 'puheenvuorot' on sillain kivoja kun tulee mieleen kyseinen ohjelma. Henry varautuu vimpanpäälle siihen että joku epäonnekseen erehtyy murtautumaan hänen luokseen. vimpanpäälle hällärit huutaa ja verikoira raatelee ja kiväärillä vielä perään :)

Niin ja Henry, en millään pahalla kirjoittanut ettei saa vihastua (...ja usuttaa koiraa kimppuun)
"Joko sinä olet väärässä, tai meillä on näkemysero!".

Henry Eklund

Varautuminen on viisautta ja kun pelit ja vehkeet on jo niin miksen käyttäisi, koira kyllä herättää, hiljan oli palohälyttimen asentajia ja sanoin että häen paperit eli panin aseen housunkauluksen alle. Mitään papereita ei löytynyt niin sanoin kuin Kylmälehto että on exodus jos tulette sisään. Sanoivat et mulla pitää olla kaksi hälytintä ja kysyin kuka on sanonut ettei mulla ole jo, hinku sisälle oli niin kova että sanoin koiralle PAHA ja niin lähtivät.
Kipu kasvattaa muttei opeta elämään kunnolla.

köyhä jarrumies

Quote from: vito on 19. 11. 2012 11:11
Nää Henryn 'puheenvuorot' on sillain kivoja kun tulee mieleen kyseinen ohjelma. Henry varautuu vimpanpäälle siihen että joku epäonnekseen erehtyy murtautumaan hänen luokseen. vimpanpäälle hällärit huutaa ja verikoira raatelee ja kiväärillä vielä perään :)

Minusta  Henryn asenne on ihan hyvä ja perusteltu. Erityisesti Vaasassa kannattaa aina varustautua pahimpaan. Ja erityisesti sosiaaliämmäterroristien kanssa, jotka ajavat ihmisen elämän umpikujaan, jos heille vain antaa siihen mahdollisuuden. Ellei sitten ole puolustuskyvytön, kuten esim. heikkokuntoinen vanhus, jonka peli on siinä vaiheessa auttamatta hävitty.

Sitten kun nämä sosiaaliämmäterroristit ovat ajaneet jonkun elämän umpikujaan ja kun tulee ruumita (kun se on umpikujaan ajetulla viimeinen ulospääsytie), niin taas nämä Suomen korkeimmat sosiaaliämmäterroristit astuvat Salli Saaren perässä TV-studioon ihmettelemään sitä, että kuinka tässä taas näin kävi, mikä vaivaa suomalaista miestä ja minkä hyvä veli -järjestön ökypalkkaisille pitää antaa lisää rahaa ym naurettavaa, kun he ovat itse omalla toiminnalla aiheuttaneet koko tragedian.


toisen luokan kansalainen

19.11.2012

Viime yönä kello yhden jälkeen on varastettu 3000 kg kuparia rullalla tehtaasta Porinmäentiellä Vähässäkyrössä. Kuparin kuljettamiseen on todennäköisesti tarvittu pakettiautoa tai peräkärryä isompi kuljetusvälinen. Kaikki tapaukseen liittyvät vihjeet voi soitta numeroon 071 87 48400 tai s-postitse rikostorjunta.pohjanmaa@poliisi.fi

vaasalainen

Mielenkiintoista näissä kuparivarkauksessa on se, että varaudet ovat täsmävarkauksia.  Tulee mieleen että varkaat toimivat yhteistyössä henkilöien kanssa, jotka tietävät minne kuparia viedään ja missä ja miten sitä säilytetään.
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

toisen luokan kansalainen

21.11.2012 klo 02.30 " aikoihin murtauduttiin Mustasaaren Sepänkylässä sijaitsevaan huoltoasemaan. Huoltoasemalta anastettiin vähäinen määrä omaisuutta. Asiaa tutkitaan varkautena. Poliisi on kiinnostunut mahdollisista havainnoista. (puh 071 874 9411)


toisen luokan kansalainen

19.11.2012 klo 16.30 sattui Kruunaantien ja Kustaalantien risteyksessä Vaasassa henkilöauton ja polkupyöräilijän yhteentörmäys. Polkupyöräilijä loukkaantui yhteentörmäyksessä. Henkilöautoa kuljettanut henkilö oli ottanut pyöräilijän henkilötiedot ja tämän jälkeen poistunut paikalta. Poliisi pyytää kuljettajaa ilmoittautumaan virka - aikana numeroon 071 874 9411.

toisen luokan kansalainen

22.11.2012

21.11.2012 klo 19.15 aikaan henkilöauto ajoi polkupyörällä liikkuneen naishenkilön päälle Myllykadun ja Konepajankadun risteyksessä Vaasassa. Nainen oli ylittämässä suojatietä ja muut autoilijat olivat pysähtyneet antamaan hänelle tilaa. Kivihaan suunnasta tullut musta farmari " mallinen auto ajoi pysähtymättä suojatien yli ja törmäsi naiseen. Tämän jälkeen auto poistui paikalta. Nainen sai lieviä vammoja. Poliisi pyytää silminnäkijöitä ilmoittautumaan (puh. 071 874 9411)


toisen luokan kansalainen

21.11.2012 puolen yön maissa tapahtui Vaasassa sijaitsevassa pizzeriassa tapahtumasarja, jota tutkitaan pahoinpitelynä ja laittomana uhkauksena. Kolmen mieshenkilön välille oli syntynyt sanaharkkaa, jonka päätteeksi 1960 " luvulla syntynyt mies uhkasi kahta muuta suullisesti. Mies tehosti uhkaustaan pitämällä pistintä kädessään. Tämän jälkeen kaksi muuta miestä pahoinpitelivät pistimellä uhkailleen miehen. Kaikki henkilöt toimitettiin kiinniotettuina Pohjanmaan poliisivankilaan.




toisen luokan kansalainen

Hätäkeskukseen ilmoitettiin 22.11.2012 klo 11 tulipalosta Vaasassa sijaitsevassa Nummen koulussa. Palo oli syttynyt sisätiloissa ja sytyttäjäksi epäillään koulun alle 15"vuotiasta oppilasta. Pienestä palonalusta ei aiheutunut kuin pieniä omaisuusvahinkoja.

toisen luokan kansalainen

22.11.2012 klo 07.28 poliisipartio suoritti liikennejuopumusvalvontaa Kauppiaankadulla Vaasassa. Paikalle ajoi henkilöautolla, 1950 " luvulla syntynyt mieshenkilö, jonka puhalluskokeen tulos oli 0.90 o/oo. Mies kuljetettiin verikokeisiin ja hänen ajokorttinsa otettiin poliisin haltuun.

toisen luokan kansalainen

Poliisipartio valvoi liikennettä Kotirannalla lauantaina puolenyön jälkeen. Partio mittasi vastaantulevalle henkilöautolle ylinopeuden ja kääntyi sen perään. Poliisiautoon kytkettiin päälle pysäytysvalot, jolloin kohdeauto lähti kiihdyttämään voimakkaasta ja ajoi lopuksi 30-rajoitusalueella 80-90 km/h. Auto pysähtyi Kemiran lähistölle, ja sen kuljettaja juoksi metsään. Häntä ei tavoitettu, mutta hänen henkilöllisyytensä on poliisin tiedossa. Parikymppistä miestä epäillään mm. törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.


toisen luokan kansalainen

Noin nelikymppisen miehen epäillään syyllistyneen rattijuopumukseen Palosaarella perjantai-iltana klo 21 jälkeen. Poliisi pysäytti miehen kuljettaman auton ja puhallutti miehen. Puhalluskoe näytti nollaa, mutta huumepikatesti oli positiivinen. Mies oli lisäksi kortiton ja hänen autonsa käyttökiellossa katsastamattomuuden takia.

toisen luokan kansalainen

Yli nelikymppinen mies joutui pahoinpitelyn kohteeksi laihialaisessa pizzeriassa lauantaiyönä klo 03.30. Ilmoituksen mukaan uhri oli ollut menossa pizzerian vessaan, kun oli törmännyt kolmekymppiseen mieheen. Tämä oli välittömästi lyönyt uhria nyrkillä kasvoihin. Uhrin huulessa oli verestystä ja turvotusta. Tekijän henkilöllisyys on poliisin tiedossa. 

Original Wiik,

Olisi voinut olla tarkemmin missä Bitseriassa.

Laihialla on useampia ja negatiivinen julkisuus ei välttämättä koske niitä kaikkia.

toisen luokan kansalainen

25.11.2012

42-vuotias mopomies syyllistyi törkeään rattijuopumukseen Korkeamäellä lauantai-iltana klo 19.40. Poliisipartio pysäytti mopon ja suoritti kuljettajalle puhalluskokeen, jonka tulos oli 1.50 o/oo.

toisen luokan kansalainen

25.11.2012

Olympiakadulla sijaitsevassa ravintolassa vietettiin lauantai-iltana maahanmuuttajien yksityistä juhlaa. Vieraana ollut 37-vuotias oli ollut tyytymätön tiskijukkana toimineen kolmekymppisen miehen musiikkivalintoihin ja lyönyt tätä yllättäen kasvoihin jollakin esineellä. Uhrin ohimoon tuli suuri haava. Hänet vietiin sairaalaan. Tekijä pakeni paikalta ennen poliisin tuloa, mutta hänen henkilöllisyytensä on tiedossa.

toisen luokan kansalainen

25.11.2012

19-vuotiaat miehet ottivat yhteen Vaasan keskustan yökerhossa lauantaina klo 02 jälkeen. Ulkomaalaistaustainen mies oli lyönyt kantasuomalaista neljä kertaa nyrkillä kasvoihin, minkä seurauksena tämä sai poskipäähän turvotusta ja naarmuja. Tekijä myönsi lyönnit ja kertoi, että toinen oli ensin lyönyt häntä selkään tanssilattialla. Poliisi tutkii pahoinpitelyä.

toisen luokan kansalainen


26.11.2012

Henkilöauto kolaroi hirven kanssa eilen illalla klo 18-aikoihin kasitiellä Närpiön Piolahdessa. Etelän suuntaan matkalla ollut autoilija ei jarrutuksesta ja väistöliikkeistä huolimatta onnistunut välttämään yhteentörmäystä tielle juosseen hirven kanssa. Auton tuulilasi rikkoontui ja auton kuljettaja sai haavoja sirpaleista. Hänet kuljetettiin ambulanssilla terveyskeskukseen tarkistettavaksi. Hirvi kuoli törmäyksessä.

toisen luokan kansalainen

26.11.2012

Piaggio -merkkinen skootteri on anastettu Huutoniementieltä Vaasasta 18.-23.11 välisenä aikana. Skootterin rekisterinumero on 16-MCO.


Kaislalahdentiellä Kristiinankaupungissa on murtauduttu kesämökkiin 20.-24.11 välisenä aikana. Mökistä on varastettu Samsung 27 tuuman taulutelevisio.


toisen luokan kansalainen

29.11.2012

Suomen kennelliitto palkitsi tiistaina koiria, jotka kuluvan vuoden aikana ovat pelastaneet ihmishenkiä. Seuraavana päivänä, keskiviikkona 28.11.2012, oli taas sankarikoirien vuoro pelastaa ihmishenki, tällä kertaa Maalahdessa Storsjön läheisyydessä.

Vanhempi pariskunta, mies ja nainen, olivat risusavotalla keskipäivän aikoihin. Mies huomasi vaimonsa jossakin vaiheessa kadonneen metsään. Hätäkeskukselle ilmoitettiin kadonneesta henkilöstä ja poliisikoirat Nasu ja Kyttä ohjaajineen lähtivät paikalle etsintätehtäviin ja etsinnät aloitettiin naisen katoamispaikalla. Siviilejä oli sijoitettuna eri puolella aluetta metsäautoteillä ja tunnin etsinnän jälkeen tuli ilmoitus hätähuudosta, joka oli kuulunut metsästä parin kilometrin päästä.

Poliisikoiranohjaajat koirineen aloittivat etsinnän alueelta, mistä hätähuuto oli kuulunut. Noin 10 minuutin etsinnän jälkeen poliisikoira Kyttä irtaantui ohjaajastaan ja katosi metsään. Hetken päästä kuului haukuntaa metsästä ja koiranohjaaja löysin Kytän parinsadan metrin päästä kadonneen naisen vierestä.

Nainen oli siinä vaiheessa harhaillut metsässä kolmisen tuntia ja hän kertoi pudonneensa syvään ojaan noin tunti sen jälkeen kun oli eksynyt, mutta oli puun oksan avulla päässyt ylös ojasta. Hän oli tämän jälkeen harhaillut lähes kaksi tuntia läpimärissä vaatteissa kylmässä metsässä. Olosuhteet huomioiden oli nainen hyvässä kunnossa, palokunta kuljetti naisen pois metsästä ja hänet vietiin tämän jälkeen terveyskeskukseen tarkistettavaksi.

Puun oksien lomassa pilkottava auttava kuono on varmasti parasta mihin voi törmätä kylmässä metsässä yksin harhaillessaan. Kuono kuuluu tietenkin ihmisen parhaalle ystävälle koiralle, joka ällistyttävällä hajuaistillaan on korvaamaton apu kadonneiden etsinnässä.Ihmishenkiä pelastava kuono
29.11.2012

Karttalinkit:

Katoamispaikka

Löytymispaikka

toisen luokan kansalainen


29.11.2012

Maanantaina 26.11 klo 17-19 välisenä aikana varastettiin musta Keeway Matrix moposkootteri Vapaudentieltä Vaasassa. Mopon rekisterinumero on 35-NBZ.

vaasalainen

Tämänpäivän Iltis kertoi, että myös vaasalaisen "Keba" Laurenin snautseri Miss Lee on palkittujen koirien joukossa.

Lue  Miss Leen urotyöstä täältä:

http://www.vaasalaisia.info/index.php?/archives/3017-Snautseri_pelasti_hengen_Vaasassa.html
Tämä sivusto täytti 9 vuotta helmikuun 2 päivänä 2014.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

toisen luokan kansalainen

01.12.2012

Vuonna -88 syntyneen miehen epäillään syyllistyneen törkeään rattijuopumukseen ja liikenneturvallisuuden vaarantamiseen Vaasan keskustassa myöhään perjantai-iltana. Henkilöauto oli tullut kovaa vauhtia pitkin Varastokatua kohti Sepänkyläntietä kiellettyyn ajosuuntaan. Sepänkyläntiellä se oli ylittänyt kaistojen välisen keskikorokkeen, jolloin auto oli vaurioitunut niin, että oli hyytynyt tielle. Useamman nuoren miehen oli nähty työntävän auto sivuun. Miehet olivat poistuneet paikalta, mutta palasivat myöhemmin yöllä autolle. Yhden heistä epäillään kuljettaneen autoa alkoholin vaikutuksen alaisena. Kyydissä oli ollut kaksi samanikäistä miestä.

herkkoo

.

Onkohan tässä jonkinlainen ennakkotapaus siitä että suojatiellä polkupyörää ajava voi joutua korvaamaan vahingot jos katsotaan aiheuttaneen vaaratilanteen

Mehän kaikki tiedämme ettei suojatiellä saa ajaa polkupyörällä

Auton alle jäänyt lapsi joutui maksamaan korvauksia

"Suojatiellä ei saa pyöräillä

Raision poliisi rikosylikonstaapeli Ari Hakkarainen kertoo, että syypääksi onnettomuuteen katsottiin tieliikennelain perusteella suojatiellä pyöräillyt tyttö.

- Suojatiellä ei ole oikeutta ajaa pyörällä, ellei tielle tulla suoraan pyörätieltä. Pyöräilijä oli tässä tapauksessa velvollinen väistämään muuta liikennettä, Hakkarainen kertoo.

- Autoilija ei jostain syystä ollut huomannut vastakkaisella kaistalla ollutta tyttöä hyvin hiljaisesta ajonopeudesta huolimatta. Hän oli hyvin pahoillaan tapahtuneesta, mutta ei osannut selittää, mikä tilanteen aiheutti.

Hakkarainen kertoo, että olosuhteiden ja todistajien sekä osapuolten kertomusten perusteella päädyttiin siihen, ettei kuljettajan ajossa ollut mitään sellaista, että häntä voitaisiin syyttää tapahtuneesta. Myös onnettomuuden seuraamukset olivat kohtuullisen lievät.

- Tässä otettiin kyllä huomioon, että toisena osapuolena oli lapsi. Lapselle nämä liikennesäännöt eivät varmasti ole kovin helposti ymmärrettäviä. Moraalisestihan tämä voi tuntua kurjalta.

Autoilija olisi ollut syyllinen onnettomuuteen, jos tyttö olisi jäänyt auton alle pyörää taluttaessaan tai kävellen."

http://www.iltalehti.fi/autot/2012112616373481_au.shtml

.

toisen luokan kansalainen

02.12.2012

Hätäkeskukseen tuli sunnuntaina klo 01.23 ilmoitus joukkotappelusta Vähäkyrössä. Poliisi tapasi paikalle tullessaan omakotitalon pihassa kovaäänisesti mekkaloivan ja toisiaan tönivän nuorisojoukon. Talon isännän mukaan laihialaiset olivat tulleet etsimään jotakin henkilöä ja pyrkineet väkisin sisään taloon. Oven tukkona ollut parikymppistä isäntää oli tällöin lyöty nyrkillä useita kertoja kasvoihin, joihin tuli ruhjeita ja turvotusta. Tekijä on niinikään parikymppinen mies. Poliisi tutkii pahoinpitelyä.   

toisen luokan kansalainen

02.12.2012

Liikkuva poliisi piti lauantai-iltana Alskatintiellä ratsiaa, jossa jäi kiinni yksi rattijuoppo. Parikymppisen mieskuljettajan puhalluskoe antoi tuloksen 0.71 o/oo. Hänet määrättiin ajokieltoon. Auton kyydissä oli auton omistaja, joka oli selvin päin. Häntä epäillään kulkuneuvon luovuttamisesta juopuneelle.

toisen luokan kansalainen

Taas kerran on koulujen ikkunoita rikottu Vaasassa

21-22.11 Nummen koulu, ikkunoita rikottu, vahingon arvo 350 euroa.

23-26.11 Nummen koulu, ikkunoita rikottu, vahingon arvo 500 euroa.

26-27.11 Hagan koulu, ikkuna rikottu, vahingon arvo 250 euroa

1-3.12 Isolahden koulu, ikkuna rikottu, vahingon arvo 250 euroa.

toisen luokan kansalainen


04.12.2012

Hirvenmetsästysporukka Kristiinankaupungin Uttermossassa ampui sunnuntaina 2.12 naarashirven. Lahtivajalla metsästysporukka huomasi, että joku oli joskus aikaisemmin ampunut hirveä pienoiskiväärillä, koska hirven lavasta löytyi pienoiskiväärin luoti. Hirveä on suhteellisen tuoreesta haavasta päätellen ammuttu pienoiskiväärillä joskus menneellä viikolla. Poliisi tutkii asiaa metsästysrikoksena. Poliisi pyytää ilmoittamaan tapaukseen liittyviä vihjeitä numeroon 071 87 49350 tai s-postitse rikostorjunta.pohjanmaa@poliisi.fi

toisen luokan kansalainen

Lähellä Hietasaarenkadun ja Kauppapuistikon risteystä on aamuyöllä 6. joulukuuta tapahtunut kaksi pahoinpitelyä. Poliisi pyytää tapahtuman nähneitä ottamaan yhteyttä Pohjanmaan poliisilaitokselle puh. 06 3125001.