Risto Jalonen: Ajan hengessä
Ajan hengessä
Toimittanut: Risto Jalonen
48-sivuinen lehti
Multiprintin Vaasan yksikön julkaisu 2008
Kannessa esitetään johdantoa seuraavin lausein: Mitä miettivät ehdokkaat Vaasan kunnallisvaalien kynnyksellä? Kulttuurivaasa onko se yhtä kuin Art City? Risutus on kansallinen vaasalaishyve.
Johdannot kertovat mistä kyse on. On kyse vaasalaisia.info- aineistosta kootusta kokonaisuudesta.
Kysyin Jaloselta homman nimeä: - Pätkähti äkkiä päähän duunata tällainen, kun diggasin kovasti tota kunnallisvaalien kolumnipalvelusysteemiä. - Esitin idean lehdykän kustantaneen Multiprintin paikallisjohtajalle Jyrki Mäkiselle ja Jyrkihän tajus het homman ainutkertaisuuden ja sanoi: - Tehdään alta pois. - Ja sitte tehtiin. Sain Suksen Pentiltä tuon ensimmäisen tarkastuksen jälkeen läpikäydyn listan eilen sunnuntaina (26.10.08) ja nakuttelin pari viimestä sivuu sit sen jälkeen kämpillä valmiiks ja kahdeksalta aamulla alettiin Multiprintin Runsorin mestas hoitaa hommaa valmiiks. - Että on tää tällainen yhdenlainen nopeusennätys varmaanki ja kun tätä konseptiä oikein kunnolla kelaa, niin onhan tää muutenkin jotain aika uutta. - Tää on tällainen käsitetaidejulkaisu, eikä näitä vielä varmaan oo niin monia tehty.
Näin siis Jalonen.
Ilmeisesti käsitteellisyyttä korostaakseen ei taiteilija Jalonen ole nimennyt ensimmäistäkään lehdessä olevaa taideteostaan. Ne vain ovat mukana. Yksinänä linkkekinä muuhun materiaaliin.
Alku on kolumnipalvelusta poimittua kyselyosuutta, sitten tulee risutusosio, lopuksi artcityosio ja viimeiseksi Reijo Einolan artikkeli Jalosen kirjasta ja tämä juttu esitetään molemmilla kotimaisilla ja siitä saa kyllä melko lailla hyvän kuvan Risto Jalosen tekemisistä ja meinaamisista. Huvittavaa, tavallaan, että juttu on ilmestynyt Mustasaari / Korsholms lehdessä, eikä esim. Vaasan Ikkunassa tai Pohjalaisessa.
Kyllä on Jalosella piisannut tehtävää monen moista tätä Ajan Hengessä pläjäystä tehdessään ja saa ihmetellä, että kerinnyt on.
Nimimerkkejä lehdestä löytyy kohtalaisesti: kahdesta viimeksi mainitusta osiosta, eikä näitä ole erikseen lehdessä listattu.
Sitä vastoin listattu on Jalosen kysymyksillä kolumnipalvelussa vaivatut ja palkitut ehdokkaat.
Heitä eli meitä on yhteensä 34. esiintymisjärjestyksen mukainen lista: Tapio Osala, Marjatta Vehkaoja, Peter Remahl, Heikki Lamminmäki, Ari Sundberg, Heimo Hokkanen, Anneli Lehto, Risto Helin, Harri Moisio, Klaus Berg, Roy Rabb, Esa Peltomäki, Kari Lajunen, Hanna Lähde, Anna Swanljung, Reino Kolmonen, Marko Heinonen, Ulla Pihlajamäki, Tytti Hyttilä-Huhta, Sini Karjalainen, Juha Ossi, Jari Lahti, Pentti Paloniemi, Peku Sommerfeldt, Heikki Kallio, Mauri JV. Öljymäki, Leena Hallasmaa, Pertti Kautto, Pekka Perälä, Jani Rantamäki, Liisa Laaksonen, Tiina Mäki, Robert Grönblom ja Bjarne Östman.
Mahtava virallinen muisto näistä kunnallisvaaleista ja infon viimeaikaisista keskusteluista tämä Jalosen tekemä Ajan hengessä lehti.
27.10.08 Risto Helin