Mansikkasaari

Started by vaasalainen, 21. 04. 2006 10:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

10. polven vasabo

Quote from: Matti Meikäläinen on 13. 01. 2009 20:08
Todella hienosti toteutettu sivusto ja todella futuristisia ehdotuksia. Joukossa monia joita voisi kuvitella meille Mansikkasaareenkin.

Sitä jäin kuitenkin ihmettelemään, että mikä näistä ratkaisuista olisi pee1assan suosikki kun lähes kaikissa vaihtoehdoissa on tuota rakennusoikeutta käytetty enemmän kuin olan takaa ?

Todellakin! ... pitää kahlata kaikki läpi kun on enemmän aikaa. Mitä ehdin katsoa, niin erityisesti miellytti 21b. "Elämä syntyi meressä" - tuon tyyppinen rakentaminen istuisi Mansikkasaareen todella hyvin. Tuoretta ilmettä, mutta ei silti sodi millään tavalla Sundin nykyistä miljöötä tai yliopiston kampusaluetta vastaan.

Juuri tuollaisena olen nähnyt Mansikkasaaren omassa mielessäni, kun sen muuttamista asuinkäyttöön olen pohtinut.


pee1assa

Matti Meikäläinen #238

Mielestäni yksikään ei minua miellyttänyt, parhaiten kuitenkin: "Branch with leaves"

take58 #239

Mielenkiintoinen näkemys UNESCO:n suojelualueen hyödyntämisestä...En kuitenkaan hyväksy noin massiivista asuinrakennusta, sen sijaan ehdottaisin monien kymmenien metrien vesitornia, jossa kattotasanteella mahdollisuus tarkkailla mm. UNESCO:n suojelualuetta. Saataisiin Palosaarelle (Mansikkasaarelle) vesitorni, josta on piirrokset vuodelta 1963. Uusi vesitorni tarvitaan kulutusvaihteluiden tasaamiseksi, käyttöhäiriöitten varalta ja tulipalojen sammutusveden turvaamiseksi.

massi

Tälläisenään Mansikkasaari ei palvele ketään.

Miten ihmeessä Mr. 3 saa aina kaikesta aikaiseksi riistokapitalistien juonia?

Kenenkään etu ei ole nykytila.

Alkajaisiksi voisi tosiaan siivota alueen täysin ja purkaa kaikki rötisköt alta pois.

Työttömät töihin sinne vaan velvoitteella

Muutos on tahtotila

ramiska

Quote from: pee1assa on 14. 01. 2009 19:07
Uusi vesitorni tarvitaan kulutusvaihteluiden tasaamiseksi, käyttöhäiriöitten varalta ja tulipalojen sammutusveden turvaamiseksi.

Onko ollut ongelmia tai vaaraa kulutusveden suhteen? Siitä en olekkaan kuullut. Yleensä vesitornit rakennettaa kylän korkeimmalle paikalle eikä merenpinnan korkeudelle.

Ps. Sammutusvedeksi käy vaikka mikä kura/merivesi :)

eklu

Mistäs palokunta sitä kuravettä nappaa vaikka tarvetta olis ?

kamaroudari1

Uskokaamme, että nuo Pertin visiot voittavat ajatuksissa laajasti. Paikan ainutlaatuisuus vaatii arvoistansa luomusta. Unohdetaan jo kättelyssä mokomat uimalaituri-pukukoppi-työkaluvaja viritelmät

pee1assa

kamariroudari # 245

Kiitos kannustuksesta.

Olen ollut Mansikkasaari-aktiivi todistettavasti 13 vuotta:

1996 olin projektipäällikkönä kaupungilla ja ehdotin Museovirastolle Suomen Merikalastusmuseon sijoittamista Sundin-Mansikkasaaren alueelle.

2002 tein Kalastuskeskus+Suomen Merikalastusmuseo-aloitteen kaupungille samalle alueelle ja kaupunginvaltuusto siirsi vuonna 2005 aloitteen käsittelyn Vasekille: "Vasek alkaa tutkia hanketta seudullisena hankkeena." Sen jälkeen asiasta ei ole kuulunut mitään?

2007 luovutettiin seminaarissa Yliopistolla Pro Mansikkasaari-adressi kaupunginhallituksen puheenjohtajalle: "Kaavoitetaan merellisiä toimintoja painottaen." Tätä mieltä oli yli 1000 henkilöä.

2008 tein muistutuksen Vaasan Yleiskaavasta 2030: "Rahkolan ja Saippuarannan kaavamerkintä pitää muuttaa P/AK:sta P:ksi."

2009 (16.1.) tein aloitteen kaupungille: "Arkkitehti-Ideakilpailu Sundin-Mansikkasaaren alueesta."

Mansikkasaari-aloitteista ei ole puutetta: Valtuusto- ja kuntalaisaloitteita on tehty ainakin 1988 lähtien: Matti Kalliovaara: "Anomus veneilykeskuksen toteuttamiseksi Vaasan Mansikkasaareen."

Sen jälkeen aloitteita ovat tehneet ainakin: Pentti Tyni, Reijo Salmi, Harry Swanljung, Harri Moisio, Erkki Teppo.

Terveisin Mansikkasaari-aktiivi
Pertti Salo

belurisk

Saat kyllä Pertti tukea myös minulta.
Tämä on näitä "kestävyyslajeja".
Painetta putkeen!!

PS.  Off topic: Siilotkin on unohdettu.  Rahaa ei ole, mutta erikoisesti aina välistä sitä kuitenkin löytyy yllättäviinkin kohteisiin.

ramiska

Quote from: eklu on 22. 01. 2009 19:07
Mistäs palokunta sitä kuravettä nappaa vaikka tarvetta olis ?

Vaikka merestä.

pee1assa

Vaasan kaupunginsuunnitteluvirasto vois ottaa mallia Hesasta: Siellä on esim. parhaillaan kommentoitavissa Eteläsataman ja Katajanokan rantojen suunnitelmia:

http://www.hel2.fi/ksv/press/kirjavasatama/

ja Koivusaaren suunnitelmia:

http://laituri.hel.fi/koivusaari/

Vaasa voisi ottaa mallia siitä, että asukkaat ja kiinnostuneet voisivat kommentoida internetissä suoraan kaupunginsuunnittelun sivuilla.

Lausuntoja ja mielipiteitä voisi antaa suunnitteluvaiheessa eikä vasta kun asiat on päätetty pienessä piirissä. 

take58

Jos ihan maalaisjärjellä taas näitä asioita mietitään, niin miksi Mansikkasaarta ei ole rakennettu tai otettu järkevään käyttöön aikaisemmin. Onhan tontti yksi Vaasan parhaimmasta ihan mihinkä tahansa käyttöön.

1.   Joku kaupungin viskaali on asian takana jarruttamassa, koska omat pullat ovat uunissa kypsymässä.
2.   On otettu lahjuksia vastaan ja sovittu että sinne ei rakenneta mitään.
3.   Joku on sopinut tontin ostamisesta mutta kauppa on peruttu ja näin sinne ei saada syystä tai toisesta toimintaa.
4.   Puolueet riitelee Valtuustossa kuka asiasta saa päättää.
5.   Jollakin rakennusliikkeellä on sovittu Optio rakentamiseen.
6.   Tontti on kiinnitetty jotakin ylisuurta velkaa vastaan.
7.   jne…

Eli, suoraan sanottuna. Jos kaupungilla on pula tonteista, ja halutaan elävöittää myös keskustaa asumista, eikä vaan kaupungin laitoja, niin minusta uusi valtuusto on avainasemassa, kun Mansikkasaaren kohtalosta päätetään.

Ps: kuka uusista valtuutetuista uskaltaa nostaa kissan pöydälle!

Heikki Lamminmäki

Vahva epäilyni on, että Mansikkasaaren rakentaminen pitää tällä hetkellä liian monta odotusta sisällään, ettei siihen haluta voimia haaskata!  Lisä suolaa saadaan myös Saippuanrannan kaavoituksesta.

pee1assa

Eihän näin voi jatkua kymmeniä vuosia!
Päätöksiä pitää tehdä!

Nauraahan Vaasalle jo...

No ainakin Pohjalaisen päätoimittajat ovat jo vuosia "piikitelleet" kaupungin saamattomuutta:

23.6.2000/Kari Mänty:
"Rannat laiminlyöty. Vaasa, upea kaunis kaupunki, on laiminlyönyt rantojensa hyödyntämisen. Romuvarastona lähes ydinkeskustassa lojuvaa Mansikkasaarta voidaan pitää kunnallisen saamattomuuden häpeäpilkkuna."

13.2.2003/Matti Peltokangas:
"Jonkunlainen saamattomuus pistää silmään...vaasalaiset riitelevät kuuluisan Mansikkasaaren käytöstä. Huippuhieno paikka on edelleen yksi romuläjä ja täysin hyödyntämättä."

3.9.2006/Markku Mantila:
"Vaasan parhaalla paikalla oleva Mansikkasaari on kaatopaikkana."

Montakohan päätoimittajaa Pohjalaisessa ehtii vielä vaihtua ennenkuin Mansikkasaareen saadaan päätöksiä? Ja montakohan kertaa luemme vielä lehden pääkirjoituksissa "kannustavaa" tekstiä Mansikkasaaresta?

Ja montakohan kertaa kaupunginvaltuustoon äänestämme uusia päättäjiä ennenkuin näemme Mansikkasaaren sellaisena kuin se merelliselle menestyjälle sopii?




belurisk

#253
Quote from: pee1assa on 31. 01. 2009 21:09
Eihän näin voi jatkua kymmeniä vuosia!
Päätöksiä pitää tehdä!

Montakohan päätoimittajaa Pohjalaisessa ehtii vielä vaihtua ennenkuin Mansikkasaareen saadaan päätöksiä? Ja montakohan kertaa luemme vielä lehden pääkirjoituksissa "kannustavaa" tekstiä Mansikkasaaresta?

Ja montakohan kertaa kaupunginvaltuustoon äänestämme uusia päättäjiä ennenkuin näemme Mansikkasaaren sellaisena kuin se merelliselle menestyjälle sopii?

Aikaisemminkin olen tainnut todeta, että "tapaus Mansikkasaari" ajankuluttamisineen ja viivyttelyineen menee ns. "yli hilseeni".   
Jospa valittaisiin muutama valtuutettu, joihin kohdistettaisiin toivomukset, selvittelypyynnöt ja yleensä aktivointi.  Jne...
Mikä tässä oikeasti mättää ja mitä kaikkea on taustalla??  Kyseessä on jonkinasteinen mysteerio! Vakava intressiristiriita joidenkin tahojen välillä?  Erilaisten laiminlyöntien tai muuten joillekin negatiivisten asioiden käsittely tai paljastuminen??  Spekulointihan jatkuu, niin kauan kunnes jotain alkaisi tapahtua.
Mansikkasaaren ohella ei voi eikä tule unohtaa myös Rahkolan ja Saippuan alueen jämähtämistä ja pysähtyneisyyttä.  Siis, ketkä jarruttavat?

Tulee mieleen, että esim. Heimo Hokkanen asuu aivan alueen kupeessa Levoninkadulla.
Olisiko Hokkanen yksi valtuutetuista, johon uskoisimme.

Vapaudenpatsas

Tämä Mansikkasaari-asia on tosiaankin kummallinen juttu.
Sinänsä tuntuu ihmeelliselle, että mitään päätöksiä asiassa ei ole saatu aikaiseksi, varsinkin kun näyttää sille, että suurin osa kaupunkilaisista ei halua sinne asuintaloja, vaan ennemminkin jotain muuta.
Tässäkin osiossa on ehdoteltu monenlaista ja useimmat ehdotuksista tuntuvat ihan mielenkiintoisilta.
Omasta mielestän mielenkiintoisimmalle ovat tuntuneet jotenkin merenkulkuun ja veneilyyn liittyvät ehdotukset. 

Matti Meikäläinen

Siis mihin perustuu väitteesi siihen, että suurin osa vaasalaisista ei haluaisi Mansikkasaarelle asuntoja ? Oletko tehnyt asiasta jonkin gallupin ?

Tietääkseni Mansikkasaaren rakentamisen on estänyt tähän asti Palosaaren asukasyhdistys. Taidettiin koko yhdistys perustaakin tätä tarkoitusta varten. Erityisesti rakentamista ovat vastustaneet Salmikadun kerrostalojen asukkaat jotka eivät voi sietää sitä, että jollakin olisi paremmat näkymät Pohjoiselle Kaupunginselälle kuin heillä.

Paljon on kyllä esitetty mielenkiintoisia ideoita alueen kehittämiseksi. Sitä ei voi kieltää. Mutta valitettavasti se tärkein eli kuinka nämä ideat saadaan rahoitettua ja näinolleen toteutettua on lähes poikkeuksetta jäänyt puuttumaan. Niin kauan kun alueen jalostaminen tulisi vaatimaan mittavia investointeja vaasalaisten verotuloilla, saamme totutella nykyisen pysähtyneisyyden tilan jatkumiseen. Kannatan lämpimästi Pertti Salon ehdotusta kansainvälisen arkkitehtikilpailun järjestämiseksi Mansikkasaaren umpisolmun avaamiseksi.

Vapaudenpatsas

Ei se ollut väite, vaan ihan sellainen tuntuma, kuten yritin mainita tekstissäni.
Eikä minulla mitään varsinaista gallup-tietoa asiasta ole.
Mutta kun lukee esimerkiksi tätä viestiketjua, niin innokkaimmin (tai siis ainkin tuntuu sille) Mansikkasaareen ehdotellaan jotakin muuta kuin asumista. Ja tietysti lehdissäkin on silloin tällöin ollut vastaavanlaisia ehdotuksia.
Minulla ei ole henkilökohtaisesti sitä vastaan, että sinne rakennettaisiin asuntojakin.
Kunhan vain laitettaisiin kuntoon.

Raha on tietysti aina kysymysmerkki.
Olisiko jonkinlainen kombinaatio mahdollinen?
Osaksi asuntoja, mutta myös yleistä tilaa ja palveluja?


Matti Meikäläinen

Tämä olisi todennäköisesti järkevin tapa edetä asiassa.

belurisk

Quote from: Vapaudenpatsas on 01. 02. 2009 15:03

Raha on tietysti aina kysymysmerkki.
Olisiko jonkinlainen kombinaatio mahdollinen?
Osaksi asuntoja, mutta myös yleistä tilaa ja palveluja?

Raha ja rahoitus on se pointti näissä asioissa ja kohteissa.
Jokin "kompromissi" täytyy löytää.
Muita kohteita ovat esimerkiksi ns. Valkolinnan kiinteistö (Pitkänlahdenkadun ja Konepajan kadun kulmauksessa) ja siilot sisäsatamassa.

Tapio Osala

Vähän aihepiiriin liittyviä näkemyksiä.

Rakennusliikkeissä on paniikkijarrutus juuri tehty. Satoja (oliko peräti 700?) asuntoa myynnissä Vaasassa joista melkoinen osa uusia. Mikään suuri rakennusliike ei nyt aloita mitään uutta kohdetta.

No, suhdanteet muuttuvat ja valmista kaavaa pitää olla silloin kun kysyntä elpyy. Valmista kaavaa onkin kerrostalorakentamiseen. Klemettilä Pohjoisessa ja Vöyrinkaupungilla (Mini-Manin tienoilla) on kaavaa valmiina.

Mansikkasaaressa on kai jo pitempään ollut tilanne, ettei mikään rakennusliikekään ole ollut siitä kiinnostunut. Mansikkasaaaren kaavoitusta on siirtänyt sen koplaaminen Rahkolan ja Saipputehtaan tonttien kaavoihin. Kyse on lisärakennusoikeudesta ja rakennussuojelusta. Tonttien haltijat haluaisivat varmaankin maksimaalisen rakennusoikeuden ja minimaalisen rakennussuojelun.

Jos Mansikkasaari kaavoitetaan tehokkaasti, seuraa sitä esim. toisen sillan rakentaminen. Saaren pohjoisosan siivoaminen ja infran rahoittaminen "tontinmyyntituloilla" vaatisi melkoiset investoinnit kunnan kassasta.

Nyt ei kuitenkaan ole kysyntää uusille kerrotaloasunnoinnelle. P-paikat alueelta vieneet Raaastuvank 1-5 (kaupunkikuvaan sopimattomat, kerroksen liian korkeat) talot ovat pahasti tyhjillään.

Niin kauan kuin gryndereiden kanssa veljeilevät poliitikot väläyttävät mahdollisuutta rakentaa kerrrostaloja houkutteleville paikoille (Vaskiluodon metsä, Myrgrund) ei varmaan yksikään gryndaaja rohkene aloittaa Klemettilä Pohjoiseen rakentamista/suunnittelua vaikka se yhdyskuntarakenteen kannata viisain laajenemissuunta oliksikin.

Gerbyn Kuningas

Eikös tuota Mansikkasaarta nyt voisi:

1) Siivota
2) Tehdä siitä puistomaisen ulkoilualueen
3) Miettiä saarelle parempaa käyttötarkoitusta

Miettimisen aikana (johon saattaa mennä toisetkin 30-40 vuotta) saari toimisi virkistysalueena, jossa olisi uimaranta ja puisto.

Tapio Osala

Quote from: Gerbyn Kuningas on 02. 02. 2009 08:08
Eikös tuota Mansikkasaarta nyt voisi:

1) Siivota
2) Tehdä siitä puistomaisen ulkoilualueen
3) Miettiä saarelle parempaa käyttötarkoitusta

Miettimisen aikana (johon saattaa mennä toisetkin 30-40 vuotta) saari toimisi virkistysalueena, jossa olisi uimaranta ja puisto.

Tuo kuulostaa ensi vaiheessa hyvältä. Rakennus- ja Ympäristälautakunta on kyllä hätyyttänytkin "kaupunkia" aluettaan siivoamaan, laihoin tuloksin.

take58

Jos ei muuta keksitä niin tehdään siitä koirapuisto!

pillipiipari

Saarta vähän laajentamalla sinne voitaisiin rakentaa uusi ravirata, palloiluhalli, jalkapallostaadioni ja pari
pilvenpiirtäjää.

pee1assa

Tapio Osala # 259

"Mansikkasaaressa on kai jo pitempään ollut tilanne, ettei mikään rakennusliikekään ole ollut siitä kiinnostunut."

Kyllä rakennusliikkeet ovat kiinnostuneet Mansikkasaaresta:
Viimeisin lienee Konte, joka tarjoutui ostamaan Mansikkasaaren tontit 16.11.2007.
Asia käsiteltiin kaupunginhallituksen kokouksessa 17.12.2007, katso ko. dokumentit esityslistoista.

Tapio Osala

#265
Ovat olleet kiinnostuneita (kaikki rakennusliikkeet ovat kiinnostuneita halvasta rakennusoikeudesta). Vaan eivät ole enää.

Yhdellä rakennusliikkeellä taitaa olla ollut Aurinkokylän rakentaminen hallussaan jo kymmeniä vuosia eikä nostureita ole näkynyt. Ettei vaan olisi juuri Konte?

Rakennusliikkeet toimivat niin, että rakentavat aina sen ensiksi mistä luulevat suurimman kysynnän majailevan. Muu saa odottaa. Siksi olisi tarkkaan säädeltävä mitä toentteja kullekin rakennusliikkeelle myydään  (ja mihin hintaan).

Sille rakennusliikkeelle joka on esim. pantannut Aurinkokylää kymmeniä vuosia, ei pidä myydä/kaavoittaa tontin tonttia ennenkuin se on rakennettu.

--
En ole lainkaan ihastunut nykyiseen rantojemme yksityistämistrendiin. Ihmisiä vetää joku luonnonvoima rannoille. Onko silloin parempi, että rannoille pääsee vapaasti 10 000 Gervy-Västervikiläistä vaiko muutaman kymmenne. Tai muutama tuhat Palosaarelaista/Vikingalaista....

Tämä lienee villakoiran ydin myös Palosaaren asukasyhdistyksen Mansikkasaarikannassa? On vaikeaa syödä kakku (rakentaa pienelle saarella paljon asuntoja) ja säästää (palvella tuhansien asukkaiden=alueen nykyisten omistajien, liikunta-virkistystarpeita).

vanki

ei siellä tarvi muuta kun kunnostaa olemassaolevat rakennukset ja vähän siistiä aluetta, siinä olis hyvä paikka asunnottomille jotka nytten asustelee milloin missäkin, ovathan rakennukset ihan hyvänkuntoisia varsinkin se kaikkein suurin, eikähän pikipruukki kunnostaisi.

Tapio Osala

Quote from: vanki on 02. 02. 2009 11:11
ei siellä tarvi muuta kun kunnostaa olemassaolevat rakennukset ja vähän siistiä aluetta,.
Näin pitäsi tehdä kunhan löytyisi sopivaa käyttöä rakennuksille. Ja vuokran maksaja. Asunnoiksi niitä ei ole suunnniteltu.

Timo Rintamäki

#268
Mansikkasaaresta on turvallista pölistä. Ei tarvitse pelätä äänestäjien menetystä ottamalla kantaa esimerkiksi Vaasan henkilöstökuluihin tai muuhun holtittomaan miljoonien eurojen tuhlailuun.

"Oy Konte Ab on lähettänyt varaushakemuksen Mansikkasaaren tonteista ja jotka em. yhtiö haluaisi myöhemmin kaavan vahvistuttua ostaa."

Tarkoittaakohan varaushakemus ikään kuin optiota, jossa myyjä joutuu olemaan myymättä muille ilman, että varaajan tarvitsee ostaa.

foliohattu

Quote from: Tapio Osala on 02. 02. 2009 11:11
En ole lainkaan ihastunut nykyiseen rantojemme yksityistämistrendiin. Ihmisiä vetää joku luonnonvoima rannoille. Onko silloin parempi, että rannoille pääsee vapaasti 10 000 Gervy-Västervikiläistä vaiko muutaman kymmenne. Tai muutama tuhat Palosaarelaista/Vikingalaista....

Ihmisiä vetää joku luonnonvoima rannoille, se on totta. Ehkäpä samaisesta syystä Vaasa on kasvanut rannan perässä sitä mukaan kun utta maata on noussut merestä. Toiseen suuntaan kasvuahan ei ole juurikaan tapahtunut. Muutenhan suurin osa kaupungista sijaitsisi jossain Vanhan Vaasan tuolla puolen.

Mielummin minä(kin) rannalla asun kuin sisämäässä. En ymmärrä miksi tämä on jollain tavalla vihreän aatteen periaatteiden vastaista? Onko sisämäässä jotenkin ekologisempaa asua vai mikä tämän asian paheksumisessa on se punainen lanka?

Minun mielestäni Vaasa on merenrantakaupunki ja sellaisena sitä tulisi kehittää. Tällä en kuitenkaan tarkoita sitä, että kaupungin parhaat rannat tulisi antaa valikoidulle eliitille, jotta he voisivat rakentaa isot huvilat aidattujen puistojensa keskelle. Tarkoitan tällä sitä, että rannalla sijaitsevia kaupunginosia rakennettaisiin rantaan kiinni. Samassa rannassa voi aivan hyvin olla puistoa, lenkkipolkua ja asuintaloja. Näin rannasta ja merestä pääsee nauttimaan iso määrä ihmisiä. Olkoon esimerkkinä vaikka Espoon Kivenlahti. Jotain vastaavaa, toki pienemmässä mittakaavassa, voisi kokeilla myös täällä Vaasassa. Vaskiluodossa ja Sundomissa olisi valtavasti potentiaalia tähän.


Quote from: Tapio Osala on 02. 02. 2009 11:11
Tämä lienee villakoiran ydin myös Palosaaren asukasyhdistyksen Mansikkasaarikannassa? On vaikeaa syödä kakku (rakentaa pienelle saarella paljon asuntoja) ja säästää (palvella tuhansien asukkaiden=alueen nykyisten omistajien, liikunta-virkistystarpeita).

Miten Mansikkasaaren nykyisellään toimiva kaatopaikka palvelee alueen tuhansien asukkaiden liikunta- ja virkistystarpeita?

Mansikkasaaren kaatopaikalla ei mielestäni ole mitään säästämisen arvoista, kuten muotoilit. Ã,,lkää siis vihreät varastako tätä vastustuspaikkaa. Tämä on jo varattu vasureille. Eikös tämä Reinon kuuluttama luokkatietoisuus ole Palosaaren asukasyhdistyksen kantava voima?

vanki

Quote from: Tapio Osala on 02. 02. 2009 11:11
Quote from: vanki on 02. 02. 2009 11:11
ei siellä tarvi muuta kun kunnostaa olemassaolevat rakennukset ja vähän siistiä aluetta,.
Näin pitäsi tehdä kunhan löytyisi sopivaa käyttöä rakennuksille. Ja vuokran maksaja. Asunnoiksi niitä ei ole suunnniteltu.
Ei niin, mutta jos nyt suunnittelijat pääsisi toteuttamaan haaveensa, onhan pahempia teollisuushaleja muutettu asunoiksi, esim. nykyinen Vetokannaksen Alkon talo ja siinä vastapäätä olevat, ja sitten Framin talo vaasanpuistikolla (halpahallia vastapäätä), kaikkea voi muuttaa kunhan suunnittelee.
Eiköhän se kaupungin asia ole huolehtia asunnottomista??, mansikkasaari on siinä mielessä mainio paikka tällaiseen toimintaan että silloin myös palosaaren asukasyhdistyskin saisi toiveensa ja vaatimuksensa läpi, siis ei kerrostaloja saarelle. Palosaarella kun on kaikki palvelut apteekista lähtien. Olisi muuten mielenkiintoista tietää moniko valtuutettu tai kunnanpolitiikko on sattunut käydä niissä rakennuksissa sisällaä asti, koska ulkoapäin saa ihan toisen kuvan niistä, missään tapauksessa niitä ei saisi repiä pois.

Tapio Osala

Quote from: foliohattu on 02. 02. 2009 17:05

Mielummin minä(kin) rannalla asun kuin sisämäässä. En ymmärrä miksi tämä on jollain tavalla vihreän aatteen periaatteiden vastaista? Onko sisämäässä jotenkin ekologisempaa asua vai mikä tämän asian paheksumisessa on se punainen lanka?

Minun mielestäni Vaasa on merenrantakaupunki ja sellaisena sitä tulisi kehittää. Tällä en kuitenkaan tarkoita sitä, että kaupungin parhaat rannat tulisi antaa valikoidulle eliitille, jotta he voisivat rakentaa isot huvilat aidattujen puistojensa keskelle. Tarkoitan tällä sitä, että rannalla sijaitsevia kaupunginosia rakennettaisiin rantaan kiinni. Samassa rannassa voi aivan hyvin olla puistoa, lenkkipolkua ja asuintaloja.
Kyllä se luonnonvoima on minukin vetänyt rannoille ihan pienestä asti. Ei se ole minun eikä vihreiden periaatteidenkaan vastaista, että rannoilla on myös ihmisille tilaa. Siellä voi tosiaan olla kaupungeissa puistoja ja lenkkipolkuja ja näinhän Vaasassa aina on ollutkin.

Asuintalot on sitten vähän toinen asia. Kuinka lähelle rantaa ja ennekaikkea matalilla rannoillamme: kuinka lähelle merenpintaa uskaltaa rakentaa?

Sellainen näppituntuma on että muualla olla siirrytty 3:n ja jopa 4 m rajaan. Vaasassa se kyllä tarkottaisi, että luontainen ranta pitäisi ensin pengertää jos veden lähelle aiottaisiin. Sen jälkeen ei luontaista rantaviivaa ei enää olisikaan. Se ei hyvältä tuntuisi varmaankaan tallustaa. Onko muuten joku joskus nähnyt ihmisiä liikkumassa siellä Schäferinvikenin sillalla/penkereellä (Asuntomessujen vieneen rantaraitin korvausraitilla)?

take58

Taas on paljon tyhjänpäiväistä lätinää ja pas…n jauhamista mutta mitään ei saada aikaiseksi. Niin kuin edellä monessa kannanotossa on toitotettu, että kyllä suunnitelmia Mansikkasaaren suhteen on tehty 10 vuotta. Ei niitä tarvitse enää kerrata moneen kertaan, koska kyllä se on jo mennyt perille mitä sinne pitää rakentaa tai ei-rakentaa.

Kuka Vaasan Valtuustosta nostaa kissan pöydälle ja alkaa töihin asian suhteen. Minusta valtuuston / hallituksen esityslistalle ei tarvitse tuoda muita kun tekemättömien töiden lista ja lähteä tästä tekemään töitä hihat ylös käärittynä.

kamaroudari1

Mansikkasaari.
Kuinka monen vuoden kävijämäärät on yhteenlaskettava jotta voitaisiin puhua tuhansista.
Koska siellä tungosta on ollut?

belurisk

Quote from: kamaroudari1 on 02. 02. 2009 20:08
Koska siellä tungosta on ollut?
En ole tunkua huomannut.  Kesäisin olen käynnyt syntyperäisenä vaasalaisena ehkä max. noin 20 kertaa 57 vuoden aikana.  Ja Sundissa lisäksi tankkaamassa venettä.
Silti alueelle ml. Rahkola ja Saippua tulisi viimeinkin saada aikaan jotain.  Ensinnäkin siivoaminen ja jälkien korjaaminen.   Että on vaikeata tämäkin meillä Vaasassa. Ja entä ne muut ongelmakohteet, jotka ovat jääneet kaupungille niinsanotusti käsiin.  En tässä lähde toistamaan.
Kyllä valtuustollamme hommia riittää, jos vain löytyisi aktiivisuutta ja mielenkiintoa.
Ajankäyttö tahtoo mennä sinne hiekkalaatikko-taisteluiden puolelle - lisäksi suomen- ja ruotsin kielellä.

Gerbyn Kuningas

Jos tällä nelivuotis kaudella saataisiin saari siivottua, olisin ihmeissäni.. Jos sitä seuraavien 4 vuoden aikana saarelle saataisiin pari puuta + nurmea (pohjoispuolelle), olisin enemmän kuin ihmeissäni. Jos sitä seuraavalla 4 vuoden ajanjaksolla saataisiin suunniteltua, miten saarta voisi paremmin hyötykäyttää, olisin jo täysin ällikällä lyöty. 12 vuoden jälkeen saataisiin saarelle ehkäpä jotain järkevääkin käyttöä, mutta tämä lienee liian optimistinen ja kiireinen aikataulu..?

take58

Eikö se sitten ole jo kasvanut kiinni mannermaahan, että emme voi puhua enää saaresta vaan se on Palosaaren kaupunginosa!

eklu

Sinne mitään rakenneta, ne keillä ei ole varaa ostaa asuntoa sieltä vastustaa ja saaren siivoaminen ei auta tätä porukkaa ni sitäkin vastustetaan. Tulee olemaan ikuinen häpeäpilkku Vaasassa ja ei lopu siihen että sinne pääsee kävellen ilman siltaa.

Tapio Osala

Quote from: belurisk on 02. 02. 2009 20:08
Kyllä valtuustollamme hommia riittää, jos vain löytyisi aktiivisuutta ja mielenkiintoa.
Valtuusto ei päätä niistä asioista, joista sen päätettäväksi tuodaan.

Rahkolan ja Saipputehtaaan alueen maankäyttösopimukset, eli paljonko tonttein omistajat maksavat uuden kaavan tuomasta mahdollisesta lisärakennusoikeudesta, on hyvin, hyvin mielenkiintoinen asia.

Mansikkasaaren omistamme me joten siinä ei ole kähmimistä mutta jos sinne rakennusoikeutta tulee niin kenelle se myydään ja mihin hintaan, on kyllä mielenkiintoinen kysymys?

Valmistelun puolueettomuuteen ja pätevytteen voi tietysti aina luottaa, voihan?


kamaroudari1

Saattaa olla niinku Eklu asian funtsaa. "Paskat sinne muittenkaan tartte päästä, kun ei mulla kuitenkaan oo mitään senssejä".