.
Maahamme pelkästään hyvää hyvyyttään saapuneet ulkomaalaisvahvistukset ovat taas ahkeroineet yötä päivää????
"Poliisin jättilöytö:
Asunto täynnä varastettua tavaraa
Poliisi pääsi laajamittaisen varkaussarjan jäljille tehtyään kotietsinnän Espoossa sijaitsevaan yksiöön puolisentoista kuukautta sitten.



Poliisi epäilee, että asunto toimi varastetun tavaran kätköpaikkana, sillä se oli lähes täynnä anastetuksi epäiltyä omaisuutta.
Poliisi takavarikoi asunnosta muun muassa suuren määrän vaatteita, jalkineita, lenkkitossuja, autostereoita, tekstiilejä, kosmetiikkaa, muistitikkuja ja -kortteja.
Edelleen asunnossa oli runsaasti erilaisia työkaluja, kuten hylsyavaimia, porakoneita, naulaimia, pihtejä ja puutarhatyökaluja.
- Varastetuksi epäiltyä omaisuutta oli noin 50 suuren jätesäkillisen verran, komisario Heikki Sandberg Helsingin poliisista sanoo.
Poliisi laskee anastetuksi epäillyn omaisuuden arvon nousseen noin 60 000 euroon. Osa omaisuudesta on palautettu liikkeisiin, mutta osan alkuperästä ei ole vielä tietoa.
Asunnossa oli poliisin iskiessä 13 ulkomaalaista. Heidät vangittiin myöhemmin yhtä lukuun ottamatta. Vangittujen joukossa on kolme naista.
Poliisin mukaan vangitut ovat suurimmaksi osaksi myöntäneet osallistuneensa toimintaan.
- He ovat kuulusteluissa kertoneet, että omaisuus oli tarkoitettu heille tai heidän sukulaisilleen kotimaassaan, Sandberg sanoo"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010082212224634_uu.shtml.