Kyllä se toimii kaupungin sivuilla, mutta sen sijaan kordinaatit eivät toimi. Tai en ainakaan minä saanut toimimaan. Otin ensin koordinaatit 112-koordinaattipalvelusta eli täältä:
http://maps.navici.com/112/?lang=fi
ja vertasin sitten Vaasan kaupungin karttapalvelun koordinaatteihin. Heitto oli niin suuri, että jos koordinaatit olisi laitettu täsmäohjukseen niin olisin säilynyt hengissä. Kokeilkaa.
Vaasan kaupungin karttapalvelu:
http://kartta.vaasa.fi/maplocus5/index.jsp
Ero koordinaattiarvoissa johtuu siitä, että 112-palvelu näyttää luvut minuutin tarkkuudella eli sekunnit näkyvät desimaalimuodossa (satajako). Kaupungin palvelu näyttää sekunnit erikseen (60-jako). Kun tehdään tarvittava muunnoslaskelma todetaan, että itseasiassa molemmat palvelut antavat saman tuloksen ! Et siis selviäisi hengissä.
Kyse on tietenkin siitä, miten 112-vastaaja tulkitsee annetut koordinaattiarvot. Ovatko he määritelleet miten ja missä koordinaatistossa koordinaatit esitetään? Huomaa teksti heidän sivuillaan: HÄTÄKESKUSLAITOS EI VASTAA MAHDOLLISISTA VÄÄRISTÄ TULKINNOISTA TAI KOORDINAATEISTA! ...